Kira Geliri İstisnası İçin Ev Sahipleri Dikkat!

Konut kira geliri istisnası almak isteyen ev sahiplerinin mutlak suretle kira geliri beyanı vermeleri gerekiyor. Yine Maliye Bakanlığı tarafından kesilen vergi usulsüzlük cezaları almak istemeyen kişilerin de mutlaka düzenli ve doğru olarak kira gelirlerini beyan etmeleri gerekiyor. Kira gelirini beyan etmeyen ya da daha düşük tutarlı göstererek vergi usulsüzlüğü yapan ev sahiplerine birinci derece usulsüzlük cezası iki katı olarak kesiliyor.

Kiranın Elden Ödenmesi Cezası 

Ev sahiplerinin artık kira beyanlarını eksiksiz olarak vermelerini sağlamak amacı ile geliştirilen yeni sistem ile hatırlanacağı üzere kiranın elden ödenmesi yasaklanmış ve banka üzerinden ödenmesi zorunlu kılınmıştı. 9 sene önce çıkarılan yeni yasa ile beraber hatırlanacağı üzere kira bedeli 500 lira ve üzerinde olan tüm konutlar ile alt limit uygulanmaksızın tüm işyeri kira bedellerinin banka üzerinden ödenmesine karar verilmiş ve yasal zorunluluk haline getirilmişti. Elden kira ödeme cezası ise ödenen kira bedeline bağlı olarak değişmekle beraber Maliye Bakanlığı 340 liradan başlayan özel usulsüzlük cezası kesebiliyor.

Kira Geliri Muafiyeti 

Kira geliri beyannamesi için istisna uygulanan durumlar bulunmaktadır 2016 yılı için 3 bin 800 Lira, 2017 senesinde ise 3 bin 900 Liralık tutar gelir vergisi istisnası olarak kabul edilmektedir. Yani bu tutarın altında kira geliri elde eden kişilerin kira geliri beyannamesi vermeleri gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz