Avukat Murat Atım ve Avukat Aysın Atım tarafından 1972 yılında İstanbul’da temelleri atılan WiklundKurucuk Hukuk Bürosu, hemen her alanda hukuki destek sunuyor. Yaklaşık 50 yıldır birçok farklı hukuk alanında danışmanlık sağlayan ve avukatlık hizmeti veren firma kira avukatı ekibiyle gayrimenkul davalarında yanınızda oluyor.

Hem bireysel müşterilere hem de kurumsal şirketlere hizmet veren avukatlık bürosu, gayrimenkul hukuku alanında etkin faaliyet gösteriyor. Kiracılar ile mal sahipleri arasındaki ilişkileri düzenleyen ve anlaşmazlıklar için çözüm sunmayı amaçlayan kira hukuku düzenlemeleri hakkında WiklundKurucuk hukuk bürosunun deneyimli avukat kadrosuna başvurabilirsiniz. WiklundKurucuk, kira avukatı hizmeti kapsamında hem kiracının hem de gayrimenkul sahibinin veya kiralayanın hak ve menfaatlerini koruyor.

Kira Sözleşmesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kira sözleşmeleri kiracı ve kiralayanın hak ve menfaatleri için güvence sağlıyor. Kira sözleşmelerinden kaynaklanan uyuşmazlıklar ve bu kapsamda açılan davalarda da ilk kural kira sözleşmesinin varlığının kanıtlanması oluyor. Dava açma hakkı uyuşmazlık konusuna göre kiracı ya da kiralayan da olabiliyor. Kira hukuku avukatı hizmetinin kapsamı da bu anlamda kiracının ya da kiralayanın haklarını korumak oluyor. Davanın sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmesi için tarafların veya avukatlarının duruşmalara katılması gerekiyor. Örneğin kiracının mahkemeye gelmemesi halinde, kiracıya isticvap davetiyesi gönderilerek kira ilişkisinin netleştirilmesi önem arz ediyor.

Tespit ya da Tahliye Davaları

Kira tespit davaları, kira tespitinde hukuk kurallarının ve hakkaniyetin dikkate alınmasına rağmen anlaşmazlık ortaya çıkması halinde açılan davalar oluyor. Kira tespit davası, kira sözleşmesinde artış oranına ilişkin hüküm bulunsa da 5 yıldan sonra yeni kira bedelinin belirlenmesi için açılıyor. Böylece mülkün kirasının; emsale, taşınmazın bulunduğu yer ya da konuma göre yeniden belirlenmesi amaçlanıyor. Kira tahliye davası ise kiracı ile mülk sahibi arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklar sonucunda ve belirli şartların oluşması halinde kiracının tahliyesi talebini konu alıyor.

Mülk sahibine tahliye davası açma hakkı veren sebepler arasında;

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz