Kira ile ecrimisil arasındaki fark nedir? Bugün sizlere kira bedeli olmayan ancak taşınmazın izinsiz kullanılması sonrası ödenen ecrimisil ile kira arasında ki farklardan bahsedeceğiz. İşte detaylar…

Ecrimisil nedir?

Ecrimisil, hazine taşınmazları veya herhangi bir malın sahibinin izni yada rızası olmadan herhangi bir gerçek yada tüzel kişi tarafından kullanılması yada zarar görmesi durumunda işgal tasarruf yada yararlanmasından ötürü, kusurlu olsa veya olmasa bile, işgal eden kişinin ödemiş olduğu ücrete denir.

Kira nedir?

Kira ise kiralamış olan birinin, kullanımını belirlenmiş olan bir ücret sonucunda kullanması üzere oturduğu süre boyunca ödemiş olduğu ücrete denir. Bu bakımdan herhangi biri anlaşma sonucu yada iki taraf arasında bir ücret belirlenerek o meskeni kullanması üzerine ödemiş olduğu ücret kaşılığında kira ilişkisine denir.

Bu bakımdan kira mal sahibinin izni ve rızası sonucu bir bedel ödenerek kullanılmasına kira, rızasız ve izni olmadan işgal edilmesi ise ecrimisil olarak ifade ettik. Peki bunların farkları neler?

Farklar neler?

  • Kira devletin mallarının aslında idare şekli olarak bilinirken, ecrimisil ise bu durum içerisinde yer almıyor.
  • Kira sözleşmesi kira durumunda yer alırken, ecrimisil ise olumsuz bir durumdan dolayı tazminat konusu olarak bilinir.
  • Kira daha çok gelecek için söz konusu olurken, ecrimisil ise geçmişe yönelik bir durumdur.
  • Kira alacaklarının ödenmemesi durumunda kanun kapsamında icra iflas hükümleri uygulanır. Ancak ecrimisil durumunda 6183 sayılı kanun hükümleri uygulanmaktadır.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz