Kira İndirimi Nasıl Uygulanır?

Kiracının bazı koşulların ortaya çıkması halinde taşınmaz sahibinden kira indiriminde bulunma hakkı ortaya çıkmaktadır. Örneğin kira sözleşmesine konu olan taşınmazın sonradan ayıplı hale gelmesi durumunda kiralayan tarafın ortaya çıkan bu zararın tazmin edilmesini sağlamak amacı ile taşınmaz sahibinden kira indirimi isteme hakkı ortaya çıkıyor. Peki, kira indirimi nasıl uygulanır?

Kira İndirimi 2018

Kiraya veren tarafın olduğu gibi kiracının da belirli hakları bulunmaktadır. Nasıl ki kiralayan taraf taşınmaz için her ay düzenli olarak kira bedeli ödemek zorunda ise kiralayan tarafta kiracı için kiralanan taşınmazı kullanılabilir kılmak zorundadır. Kiralanan taşınmazın sonradan ortaya çıkan nedenlere bağlı olarak ayıplı hale düşmesi durumunda ise kira indirimi uygulanması zorunludur. Taşınmaz sahibinin kiralanan taşınmazın sonradan ayıplı hale gelmesi durumunda üstlendiği sorumluluk ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  1. Kiralananın sonradan ayıplı hâle gelmesinden sorumluluk
  2. Genel olarak

MADDE 305- Kiralanan sonradan ayıplı duruma gelirse kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir. Ancak, zararın giderilmesi istemi diğer seçimlik hakların kullanılmasını önlemez.

Önemli ayıp durumunda kiracının sözleşmeyi fesih hakkı saklıdır.

  1. Ayıbın giderilmesini isteme ve fesih

MADDE 306- Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına gidertebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.

Ayıbın, kiralananın öngörülen kullanıma elverişliliğini ortadan kaldırması ya da önemli ölçüde engellemesi ve verilen sürede giderilmemesi hâlinde kiracı, sözleşmeyi feshedebilir.

Kiraya veren, kiralanandaki ayıbı gidermek yerine, uygun bir süre içinde ayıpsız benzeriyle değiştirebilir. Kiraya veren, kiracıya aynı malın ayıpsız bir benzerini hemen vererek ve uğradığı zararın tamamını gidererek, onun seçimlik haklarını kullanmasını önleyebilir.

  1. Kira bedelinin indirilmesi

MADDE 307- Kiracı, kiralananın kullanımını etkileyen ayıpların varlığı hâlinde, bu ayıpların kiraya veren tarafından öğrenilmesinden ayıbın giderilmesine kadar geçen süre için, kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını isteyebilir.

  1. Zararın giderimi

MADDE 308- Kiraya veren, kusuru olmadığını ispat etmedikçe, kiralananın ayıplı olmasından doğan zararları kiracıya ödemekle yükümlüdür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz