Van’da 2011 yılında depremden hemen sonra bir esnafın 3 bin euro kirası, işleri düzgün gitmediği için mahkemece 4 bin liraya kadar düşürüldü. Bu karardan sonra virüs nedeniyle zor durumda kalan işletmelere örnek bir durum olacağı ifade edildi.

Koronavirüsün ülkemizde de büyük etki göstermesinden sonra kamu, kendine ait olan alanlarda kiraları tam 3 ay erteledi. Birçok mal sahibi ise iyi niyet göstererek kira almadığına veya ertelediğine şahit olduk. Bazı mal sahipleri ise esneklik göstermekten kaçındığı için ciddi sorunlar ortaya çıktı. Bu süreçte indirim gibi esneklik göremeyen kiracılar, aylık kira bedelinin düşürülmesi için mahkemeleri başvuruda bulunabiliyor.

Ancak uzmanların açıklamasına göre virüs sebebiyle işleri bozulan veya gelirlerin azaldığını gösteren gerekçeler ile uyarlama davası açmaya hazırlanan kişilerin bu durumu ispat etmesi şart.

BU KOŞULLARA DİKKAT EDİN!

Kiranın düşürülmesini isteyen kiracılar uyarlama davasını açmak için bu kurallara dikkat etmesi gerekiyor:

1- Sözleşmenin yapıldığı sırada, taraflarca öngörülmeyen olağanüstü bir durum ortaya çıkmış olmalı.
2- Ortaya çıkan durumun kiracıdan kaynaklanmış olmaması gerekir. Örneğin, deprem, sel gibi doğal afetler.
3- Sözleşmenin imzalandığı sırada mevcut şartların, kiracı tarafından kira bedelini ödemesini istenmesinin dürüstlük kurallarına aykırı olacak derecede değişmiş olması gerekir. Örneğin, günlük 1000 tane müşterisi olan bir işletme, buna göre 50 bin lira aylık kira öderken, koronavirüs sebebiyle günlük 100 müşteriye düştüğünde aylık ödemesinin yine 50 bin lira olmaması gerekir.
4- Kiracı, kira borcunu henüz ödememiş veya ödediği kira için dava açma hakkını saklı tutması gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz