Kira Kontratı Dolmadan Kiracı Evden Çıkabilir Mi?

Kira sözleşmesi hem kiracının hem de ev sahibinin imza atmaları ile belirli yükümlülükler altına girdiği sözleşmelerdir. Süreli olarak yapılan kira sözleşmelerinde bu sorumluluk kira sözleşmesi tarihi dolana kadar devam eder. Ancak bazı durumlarda bu süre dolmadan taraflardan birinin talebi üzerine kira sözleşmesinin feshi yapılabilir. Peki, kira sözleşmesinin süresinden önce kiracı tarafından feshi mümkün müdür?

Kira Sözleşmesinin Süresinden Önce Feshi Mümkün Mü?

Evet, kira sözleşmesinin kirasından önce feshedilmesi mümkündür. Ancak bunun için ya ortada haklı bir fesih nedeni bulunması gerekir ya da kira sözleşmesini fesheden taraf bunu haksız bir şekilde yapıyorsa kira sözleşmesinde yer alan sorumluluklarını yerine getirmesi istenir. Kiracının haklı nedenle sözleşmeyi feshi söz konusu ise bu durumda ev sahibinin yapabileceği hiçbir şey yoktur.

Kiracının Kira Sözleşme Süresi Dolmadan Evden Çıkması

Kiracı evi kira sözleşmesi üzerinde yer alan tarihten önce boşaltıyorsa bu durumda ev sahibi kiracıdan kira sözleşmesi üzerinde yer alan tarihe kadar olan kiraları talep etme hakkına sahiptir. Yani kiracı sanki evi kullanıyormuş gibi kira ödemekle yükümlüdür. Ancak bu süre zarfında ev sahibi taşınmazı kiraya verirse yani uğradığı kira kaybı zararı sona ererse bu durumda kira ödemesi sona erer. Yine kiralanan taşınmazın kullanılamaz duruma gelmesi, elektrik ve su gibi aboneliklerinde kullanımı imkansız hale getiren sorunlar oluşması gibi haklı durumlarda da kiracı sözleşmeyi tek taraflı feshetme hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz