Kira Kontratı Hazırlamanın Püf Noktaları

Gayrimenkul kiralama işi mi yapıyorsunuz? Veya bir gayrimenkul sahibi misiniz? Taşınmazının kiraya vermeye karar verdiğiniz zaman dikkat edilmesi gereken en önemli konu kontrat yaptığınız kişi tapu sahibi mi? Eğer oğlu eşi kardeşi ise mutlaka vekaletname olması gerekir.

Kira kontratı; Türk Borçlar Kanunu madde 229’da şöyle tanımlanmaktadır; kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.

Kira kontratı yapılırken kiraya veren kişinin

Adı Soyadı, TC.no’su, Adresi, Telefon numarası mutlaka yazılı olarak beyan edilmesi gerekir.
Kiraya tutan kişi (kiracının)
Adı Soyadı, TC.no’su, adresi, Telefon numarası yazılı olarak beyan edilmesi gerekir.
Ayrıca kira başlangıç tarihi, süresinin ne kadar olduğunu belirtmek gerekir.
Taşınmaz ile beraber demirbaş teslim ediliyorsa bunlarda sözleşmeye yazılmalı.
Depozito alıyorsanız bunun hangi şartlarda kullanılacağını ve hangi şartların yerine geldiğinde geri iade edilmesi gerektiğinin yazılı olarak belirtilmesi.

Not kısmına eğer kiracı üst üste 3 ay kira ödemezse bu bir çıkış sebebidir, hiçbir ihtara gerek kalmadan evi-iş yerini boşaltmayı taahhüt eder ibaresi yazılması mülk sahibini koruma altına alacaktır.
Kirada yıllık artışın hangi şartlara göre yapılacak( TEFE-ÜFE) gibi şartların mutlaka yazılması, her yıl kira artış döneminde en çok sıkıntı yaşanan konu olduğundan hassasiyet isteyen bir konudur.

Kiracı, kiraladığı yerde sözleşme tarihinden daha az ikamet edecekse bununda belirtmesi gerekir, kira müddeti dolmadan çıkması durumunda ,mülk sahibi kalan zaman için kira bedeli talep edebilir resmi mercilere başvurabilir. Bu durumda sizden kalan ayların kirasını alabilir. Ya da kiralayıncaya kadar geçen zamanın kirasını sizden müteselsilen sorumlu tutarak kirasını isteyebilir.

Ümit Altınay / Emlakdanismanlari.com

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Önceki İçerik2018 Tapu Kayıt Örneği Harcı
Sonraki İçerik2B Arazileri İçin Başvuru Süresi Bitti
BİZ KİMİZ? Tapudayız.com'un kurucusu Ümit Altınay; 1972 Sakarya doğumludur.Trabzon’dan Sakarya’ya göç eden aile bireylerinden olan Ümit Altınay, küçük yaşta babasının işi gereği İstanbul’a taşındı,İlk ve orta öğretimini İstanbul’da tamamladı, lise eğitimini ise Sakarya’da bitirdi. Üniversite eğitimi ise; - Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi /Adalet bölümü - Atatürk Üniversitesi Emlak ve Emlak yönetimi - Anadolu Üniversitesi Yerel Yönetimler mezunudur. Ümit ALTINAY; İş Hayatına 1989 yılında Ferizli İlçesi /Sinanoğlu beldesinde "Nalburiye ve inşaat malzemeleri" mağzası ile iş dünyasına ilk adımını atmış oldu. Bu başlangıç onun için, sonra ki yıllarda yapacağı atılımların ve girişimciliğin ilk adımıydı. Girişimcilik ruhu her geçen gün daha keskinleşecek ve daha da güçlenecekti. Bu ilk başlangıcın ve deneyimin ardından ikinci adım olarak 1990 yılında Adapazarı, Çark Caddesinde "Özdilek" bayiliği alarak devam etti. Bu iş serüveni maalesef biraz kısa sürmüştü, fakat öyle bile olsa, kazandığı bir şey vardı oda “Tecrübe” bu vesileyle iyi bir tecrübe kazanmış oldu ve girişimcilik ruhundan hiç bir şey kaybetmeden yoluna devam etti. Azmini, hırsını. İnancını kaybetmeyen Ümit Altınay, 1994 Yılında Adapazarı merkezde Emlak ve Gıda Sektörüne girerek iş hayatına yeni atılımlara devam etti, Sakarya’nın ilk turşucusu "Ümit Turşu Market" ünvanlıyla nam-ı diyar "Turşucu Ümit" olarak faaliyet gösterdi. Hemen ardından 1994 yılı sonları 1995 li yılların başında “Ümit Emlak “olarak emlak sektörüne ilk adımını atmış ve emlakçılık faaliyetlerine başlamış oldu. Ümit ALTINAY; 1997 yılında Emlak komisyoncuları derneği yönetim kurulu üyesi, 1999 yılında “Adapazarı “Emlakçılar Odası" kurucu üyesi ve” Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu’nun (TEMFED) kurucu üyelerindendir. İş dünyasında hızını kesmeyen Ümit ALTINAY 2000 yılında, Sakarya -Ferizli ilçesinde "Aysu Kuyumculuk" adı altında kuyumcu mağazası açtı. 2002 yılında Ferizli ilçesinde pastane ihtiyacı olduğunu bu eksikliğin önemli derecede hissedildiğini gördü ve "Aysu Pastanesi"ni Ferizli halkının hizmetine açtı, 2006 yılında yine Ferizli ilçesine henüz markaların gelmediği bu dönemde “Bellona" bayiliği alarak ilçeye renk katan ve marka getiren ilk girişimcilerinden birisi oldu. 2012 yılında yeni vizyonu,tecrübesi ve bilgi birikimiyle Serdivan ilçesi köprübaşında açmış olduğu ” ÜmitAltınay YatırımOfisi” marka adı altında başladığı gayrimenkul sektörüne,Profesyonel gayrimenkul danışmanı olarak hala devam etmektedir.. 2017 yılında Türkiye'nin emlak ve haber platformu” Tapudayız. com ”un kurucusudur.Ticari ve Gayrimenkul girişimcisi Blogger

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz