Kira Kontratı Hazırlamanın Püf Noktaları

Gayrimenkul kiralama işi mi yapıyorsunuz? Veya bir gayrimenkul sahibi misiniz? Taşınmazının kiraya vermeye karar verdiğiniz zaman dikkat edilmesi gereken en önemli konu kontrat yaptığınız kişi tapu sahibi mi? Eğer oğlu eşi kardeşi ise mutlaka vekaletname olması gerekir.

Kira kontratı; Türk Borçlar Kanunu madde 229’da şöyle tanımlanmaktadır; kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.

Kira kontratı yapılırken kiraya veren kişinin

Adı Soyadı, TC.no’su, Adresi, Telefon numarası mutlaka yazılı olarak beyan edilmesi gerekir.
Kiraya tutan kişi (kiracının)
Adı Soyadı, TC.no’su, adresi, Telefon numarası yazılı olarak beyan edilmesi gerekir.
Ayrıca kira başlangıç tarihi, süresinin ne kadar olduğunu belirtmek gerekir.
Taşınmaz ile beraber demirbaş teslim ediliyorsa bunlarda sözleşmeye yazılmalı.
Depozito alıyorsanız bunun hangi şartlarda kullanılacağını ve hangi şartların yerine geldiğinde geri iade edilmesi gerektiğinin yazılı olarak belirtilmesi.

Not kısmına eğer kiracı üst üste 3 ay kira ödemezse bu bir çıkış sebebidir, hiçbir ihtara gerek kalmadan evi-iş yerini boşaltmayı taahhüt eder ibaresi yazılması mülk sahibini koruma altına alacaktır.
Kirada yıllık artışın hangi şartlara göre yapılacak( TEFE-ÜFE) gibi şartların mutlaka yazılması, her yıl kira artış döneminde en çok sıkıntı yaşanan konu olduğundan hassasiyet isteyen bir konudur.

Kiracı, kiraladığı yerde sözleşme tarihinden daha az ikamet edecekse bununda belirtmesi gerekir, kira müddeti dolmadan çıkması durumunda ,mülk sahibi kalan zaman için kira bedeli talep edebilir resmi mercilere başvurabilir. Bu durumda sizden kalan ayların kirasını alabilir. Ya da kiralayıncaya kadar geçen zamanın kirasını sizden müteselsilen sorumlu tutarak kirasını isteyebilir.

Ümit Altınay / Emlakdanismanlari.com

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


Önceki İçerik2018 Tapu Kayıt Örneği Harcı
Sonraki İçerik2B Arazileri İçin Başvuru Süresi Bitti
ÜMİT ALTINAY
Ümit Altınay; 1972 Sakarya doğumludur. İlk ve orta öğretimini İstanbul’da lise eğitimini Sakarya’da tamamladı. Üniversite eğitimini Atatürk Üniversitesi emlak ve emlak yönetimi ve Anadolu Üniversitesi yerel yönetimler mezunudur. İş Hayatına 1990 yılında Nalbur ve inşaat malzemesi dükkânı ile başlayan ÜMİT ALTINAY 1994 Yılında Emlak ve Gıda Sektörüne girdi, 1999 yılına kadar “ÜMİT EMLAK” olarak Sakarya merkezde faaliyet gösterdi. 1997 yılında Emlak komisyoncuları derneği yönetimi üyesi ve 1999 yılında “Adapazarı Emlakçılar Odası”ve "TÜRKİYE EMLAK FEDERASYONU KURUCU ÜYESİDİR." 2000 yılında Sakarya Ferizli ilçesinde Aysu Kuyumculuk,Aysu Pastane, Bellona Bayilikleri açarak ilçeye renk katan ve marka getiren ilk girişimcilerindendir. 2012 yılında Ümit Altınay Yatırım ofisini ve 2017 yılında Tapudayız. Com ’un kurucusudur. Ticari ve Gayrimenkul girişimcisi –Blogger

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz