Kira Kontratı Kaybolursa Ne Olur?

Kiraya veren ile kiralayan arasında yaşanabilecek her türlü anlaşmazlığın çözülmesinde kullanılacak en önemli belge kira kontratı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle söz konusu kiralama işlemi tamamlanana kadar mutlaka kira kontratı saklanmalıdır. Ancak bazı durumlarda kira kontratını kaybetmek gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Peki, kira kontratı kaybolursa ne olur?

Kira Kontratı Nedir?

Türk Borçlar Kanunu kapsamında tanımlanan kira kontratı kiraya verenin sahip olduğu taşınmazı kullanma ve taşınmazdan yararlanma hakkını kiralayan tarafa bıraktığını, kiralayan tarafın da bu yararlanma ve kullanma hakkına karşılık belirlenen kira bedelini ödeyeceğini gösteren sözleşmeler olarak tanımlanmaktadır. Bu sözleşme kiralama işleminin başında imzalanmakta olup tüm kiralama koşullarını içerir ve yaşanabilecek çeşitli anlaşmazlıklarda yol gösterici olarak görev üstlenir.

Kira Sözleşmesi Kaybolursa 

Kira kontratını kaybettim” diyen kişilerin ilk yapmaları gereken karşı tarafı arayarak bu sözleşmenin bir örneğini istemek olmalıdır. Çünkü kira sözleşmeleri 2 nüsha olarak düzenlenir ve biri kiracıda biri de kiraya verende kalır. Bu durumda sözleşmeyi kaybeden taraf diğer taraftan kira kontratı kayboldu diyerek kendisindeki sözleşmeden fotokopi vermesini rica etme hakkına sahiptir.

Ancak ikili ilişkilerin zarar gördüğü sorunlu kiralamalarda bu sözleşmenin kaybedilmesi risklidir. Çünkü ev sahibi sözleşmede olmayan maddeleri sözleşmeye ekleyebilir, zam oranını değiştirebilir, evi size teslim ederken içinde yer almayan eşyaları varmış gibi gösterebilir, yine ev sahibinin kira sözleşmesini kaybettiği durumlarda da kiracı bunun tam tersi durumları sözleşmeye yansıtabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM

  1. kira sözleşmesi normalde 2 aydır bitti. kiracıdan kardeşimi o eve alacağımızı söyleyerek çıkmasını istedik çıkıyorum diye kirayı da artırmadı. ne zaman ev bulursam o zaman çıkarım istediğim zaman çıkarım diyor. ben de kira kontratını kaybettim aramız da iyi değil isteyemem de. kontratı temin edebileceğimiz herhangi bir yer kurum yok mu mesela vergi dairesi abonelik sözleşmesi yapılan yerler vs. kirayı elden alıyordum ama… şimdiden teşekkürler.

    01.05.2017 13:10:38

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz