Kiracının haklarını gözeten bir kira kontratı ne şekilde olmalı , nelere dikkat etmeliyiz? Daire sahibinin evin hali sahiden iyi değilse kontratta ‘iyi’ yazmasının bir tesiri olur

Kira Kontratı Nasıl Yapılmalı?

 
KİRA KONTRATI NASIL OLMALI?
Kiracının haklarını gözeten bir kira kontratı ne şekilde olmalı , nelere dikkat etmeliyiz? Daire sahibinin evin hali sahiden iyi değilse kontratta ‘iyi’ yazmasının bir tesiri olur mu? Kime , neye yönelik iyi , yasalar bu işe ne diyor?
6570 sayılı gayrımenkul kiraları hakkındaki yasa , şehirlerde ve belediye sınırları içinde sözleşmeler ne yazarsa yazsın veya sözlü olmayan bir anlaşma yapılmış olsun veya olmasın kiracıyı bir yanlı olarak koruyan hükümler içeriyor . 
Ama tabiki tekrardan de boşluklar var . Bu boşlukları dolduracak noktaları kiracıların iyi bilmesi gerekiyor . Sözlü Olmayan bir kontrat yapıldığında iyi diye yazmak , evin ilaveten sonraki bozuklukları , teslim aldığınızda mevcut kalan eksikleri onay ettiğiniz manasına gelebilir . 
Bu bakımdan sakıncalıdır . ilaveten bir sonra bunun hangi baskılar altında veya ne buna aynı şartlarla yazmak zorunda olduğunuzu ispatlamak sorunlarıyla uğraşmak adına şöyle bir şey yapmaktan kaçınmak gerekir . Ama her halükarda kirada oturan olarak onay edilebilmek amaçlı bunu yapma mecburiyetinin de doğduğu inkar edilemez . 
Şöyle bir vaziyette eve girdikten , sözleşmeyi yaptıktan hemen bir sonra bir tespit yapılmasını öneri ederim . Karşı tarafa kiraya verene hangi kurallar altında bu şartın onay edildiğini vurgulayan bir tespit yapılırsa , mahkemelerimiz bunu göz önüne alacaktır .

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.