Kira Kontratı Süresi Bitince / Dolunca Ne Olur?

Her türlü taşınmazın kiralanması işleminde hem kiraya verenin hem de kiralayan tarafın haklarının korunması ve kira koşullarının yazılı olarak kayıt altına alınması amacı ile kira sözleşmesi imzalanmaktadır. İstisnai durumlar bulunmakla beraber kira kontratları genellikle 1 yıllık olarak imzalanmaktadır. Peki, kira kontratı süresi bitince / dolunca ne olur?

Kira Sözleşmesi Bitince Ne Yapılır?

Kira sözleşmesinin bitmesi durumunda izlenecek olan yol iki tarafın attığı adımlara göre belirleniyor. Kira sözleşmesinin tarihinin dolmasına rağmen ev sahibi tarafından hiçbir bildirimde bulunulmaması halinde kira sözleşmesinin otomatik olarak devam ettiği farz ediliyor. Yani kira kontratı aynı şartlar altında devam etmiş kabul ediliyor. Ancak bu durumda ev sahibinin kiraya zam yapma hakkı ortaya çıkıyor. Genelde bu oran olarak yıllık TÜFE oranı uygulanıyor.

Kira Sözleşmesinin Sona Ermesi 

Kira sözleşmesinin yenilenmemesi durumunda ev sahibinin yazılı olarak sözleşmeyi yenilemeyeceğini kiracıya bildirmesi gerekir. Kiracı tahliyesi için kira tahliye taahhütnamesi imzalatılması durumunda kiracı itiraz etmeden evi boşaltmak zorundadır. Çünkü tahliye taahhütnamesi ev sahibinin istediği her durumda hiç itiraz etmeksizin evi boşaltacağınızı kabul ettiğinizi gösteren son derece önemli bir belgedir. Tahliye taahhütnamesi imzalatılmasa dahi kira kontratının tarihi dolduğunda ev sahibi kiracının evi boşaltmasını isteyebilir. Bu noktada ev sahibinin haklı bir neden ortaya sürmesi ve tarihlere dikkat etmeleri yeterlidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz