Kira kontratı, kişinin tercih etmiş olduğu konutu kiralamak için konut sahibi ile aralarında düzenlediği sözleşmedir. Kiracı, imzalamış olduğu kira kontratından vazgeçebiliyor. Fakat sözleşmeyi imzaladıktan sonra ödemiş olduğu kapora hakkını kaybeder. Sözleşme emlakçı aracılığı ile yapılmışsa, hukuken kira kontratının imzalandığı tarihten itibaren emlakçı komisyon hakkına sahip olur. Sözleşmede tarafların imzaları var ise emlakçı ücretini almaya hak kazanır.

Kira Kontratının İptali

 

Kiracı sözleşmenin süresi dolmadan kira kontratından vazgeçmesi durumunda konut sahibi ile karşılıklı anlaşmış olması gerekir. Anlaşma yapılmaz ise tarafların hukuki hak ve sorumlulukları söz konusudur. Kiracının kontratı imzalarken bir takım sorumlulukları doğar ve iptali durumunda ise geçerli bir sebep sunması gerekir. Kiracı, ev sahibi ile anlaşamaması halinde kira sözleşmesini belirtmiş olduğu tarihten önce iptal etmek isterse kontrat tarihinin bitimine kadar kalan sürenin ödemesi yapılması zorunludur.

Ev Sahibi, Kira Kontratını İptal Etmek İsterse

 

Ev sahibi kira kontratını tek taraflı iptal edebilmesi için geçerli bir haklı sebebi olması gerekir. Geçerli bir sebep yok ise kiracı, kiralamış olduğu konutta sözleşme bitene kadar kalma hakkına sahiptir. Kira kontratının iptali için ev sahibini haklı çıkaracak en geçerli sebep, kiracı ödemesini hiç yapmamasıdır. Ayrıca ödemeyi birkaç ay üst üstte yapmayarak, 3 ay kira ödeme tarihini geçirmesinin ardından ödemesini yapmasıdır. Böyle bir durumda ev sahibi kiracı ile imzaladıkları kira kontratından vazgeçme hakkı kazanır ve sözleşmenin feshi için noter tarafından kiracı ile kontratın iptali gerçekleşir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz