Kira Ödemeleri Hakkında Yeni Düzenleme

 

Son aylarda döviz kurunda yaşanan artış, farklı kesimlerdeki kullanıcıları endişeye sevk ettiği gibi kirada oturan kişileri de ne yazık ki olumsuz düşüncelere itiyor. Bu konu hakkında çalışma yapan yetkililer, endişe yaşanmaması ve piyasanın düzenli bir halde kalması adına yeni bir düzenleme yoluna gidiyor. Bundan böyle kira artışlarında baz alınacak şey ÜFE olmayacak.

Tüketici Fiyatlarına Göre Artış Yapılacak

 

Bundan önce kira artışlarındaki oranın belirlenmesi için üretici fiyatları endeksine bakılıyordu. Döviz kuruna göre değişkenlik gösterebilen ÜFE, ne yazık ki kirada oturanları zora sokabilir. Yapılan yeni düzenleme ise aslına bakılırsa bu durumun yaşanmasını önlüyor. Zira bundan böyle ÜFE değil tüketici fiyatları göz önünde bulundurulacak.

Döviz fiyatlarındaki ekstrem artıştan etkilenilmemesi adına kira artışları için yapılan düzenleme, TÜFE yani tüketici fiyatları endeksini baz alıyor. TÜFE oranındaki değişime göre kirada zam uygulanabilecek. Böylelikle kirada oturan kişilerin kısa vadede zorlanmaları önlenmiş olacak. Kiracıların kısa vadede olduğu gibi uzun vadede de zor bir süreç yaşamaları önlenecek.

Kiracılar Zorlanmayacak

 

Şu anki döviz kuru düşünüldüğünde özellikle gelecek dönemde kiracıların zorlanabileceği mümkün. Ancak yapılan düzenleme, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmayı planlıyor. Kira ödemede sıkıntı yaşamayacak olan kiracı, haliyle gayrimenkul sahibinin de doğrudan maddi sıkıntıya girmesini önlemiş olacak. Bu sayede zincirleme bir reaksiyon neticesinde olumlu bir havanın yaratılması mümkün gözüküyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz