Kira Ödemeleri Nasıl Yapılır?

 

Ev ya da işyerleri kiralanırken, kiracı birtakım masrafları ödemekle mükellef oluyor. Eve dair bazı abonelikleri üzerine alması, depozito bedeli ve bir kira bedeli ödenmesi gerekiyor. Asıl merak edilen soru ise kira ödemelerinin peşin mi ödenecek olduğu.

Eve taşınacak olan kiracı, abonelik masrafları dışında depozito ve kira bedelini de ödüyor. Peki, kiracının ödediği kira oturduğu ay için mi ödenir yoksa oturacak olduğu ay için mi?
Sözleşmelere göre durum öncelikle hak ediş daha sonrasında ödeme şeklinde oluyor. Tabii aksi belirtilmediği takdirde böyle oluyor. Yani öncelikle kiracı evde oturmayı hak etmek için, taşındığı zaman oturacak olduğu ayın kirasını ödüyor. Kiracı ve kiralayan arasındaki anlaşmaya bağlı olarak, kiracı sadece ilk ayın kirasını peşin ödeyebileceği gibi, dilerse birkaç ayın kirasını da peşinen verebiliyor.

 

Kiraların ödemesi banka aracılığı ile yapılmak zorunda. Ve bunun için belirlenmiş olan sınır 500 TL idi. Bu fiyat üzerindeki ödemeler, olması gerektiği gibi banka aracılığı ile değil de, elden ödeme şeklinde yapılırsa belli bir ceza kesiliyor.

Kira ödemeleri eski usul olarak elden ödeme ile yapılırsa ve konutun kira bedeli 500 TL’nin üzerinde ise, bu durum tespit edildiği takdirde mal sahibine özel usulsüzlük cezası kesiliyor. Mal sahibine kesilecek olan özel usulsüzlük cezasının bedeli ise, konutun kira bedelinin %5’i oranında oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz