Kira Ödenmezse Kiracı İcraya Verilir mi?

Konut ya da işyeri kiralamalarında yapılan sözleşme kapsamında, belirtilen tarihlerde kiracı, belirtilen kira bedelini ödemekle yükümlü oluyor. Kirasını geciktiren kiracılar için bazı yaptırımlar bulunuyor.

Kirayı Ödemeyen Kiracı

Taşınmaz mallar için yapılan kiralama işlemlerinde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanır. Sözleşme gereğince ev sahibi, kira bedelini aldığı takdirde taşınmazdan yararlanması, faydalanması ve oturması için kiracıya taşınmazı teslim eder. Sözleşmeye göre kiracılar da, sözleşme süresi boyunca taşınmazdan yararlanmak için belirlenmiş olan kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Kira borcunu ödemeyen, sürekli olarak geciktiren kiracılar için ev sahipleri ihtarname yolu ile ödeme talebinde bulunabilir, ödeme gerçekleşmemesi takdirinde tahliye işlemleri gerçekleştirilebilir.

Ödenmeyen Kiralar İçin İcra Takibi

Kiracı, kira bedelini ödemediği takdirde ev sahibinin iki seçeneği bulunuyor. İlk olarak noter üzerinden çekilen iki ihtarname ile kiracıdan ödemeyi yapmasını istemek. Bir yıl içerisinde borç ödenmediği takdirde, tahliye ve borcun ödenmesi için dava açmak. Bu gibi davalarda, ödemeler yapılmadığı takdirde sonuçlar genellikle ev sahiplerinin lehine oluyor.

Ev sahiplerinin bulunabileceği bir diğer yaptırım ise icra takibi başlatmak oluyor. Bu çözüm yönteminde ev sahibi icra dairesine gidip, geciktirilen kira borcunun ödenmesi için icra takibi başlatabiliyor. Kiracı icra takip belgesi kendisine ulaştığı zaman itiraz etme hakkına sahip oluyor. Fakat borcu ve bulunan yasal faizleri ödeyip icrayı durdurması gerekiyor. İtiraz hakkı yedi gün süreli olup, bu süre içerisinde itiraz edilmediği ve otuz gün içerisinde de borç ödenmediği takdirde ev sahibi tahliye amacı ile dava açabiliyor. Ve borç haciz yoluyla da tahsil edilebiliyor. 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz