Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak Mümkün Mü?

Özellikle de son dönemde çok daha sık duyulan “kira öder gibi ev sahibi olmak” sloganı pek çok kişinin konut satın almayı istemesine neden olmaktadır. Ancak bu noktada konut satın alma kararını veren kişinin çok dikkatli olması ve iyi bir hesaplama yaptıktan sonra karar vermesi gerekmektedir. Peki, kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün mü?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak İstiyorum

Elinizde hatırı sayılır bir peşinat tutarı bulunmuyorsa ne yazık ki mevcut konut kredisi faiz oranları ile kira öder gibi ev sahibi olma şansı pek yoktur. Çünkü düşük peşinatlar ve yüksek konut kredisi faiz oranları ile aylık ödemeler mevcut kira ödemesinin 2,5 katına tekabül etmektedir. Bu nedenle konut satın almak isteyen kişilerin aradaki bu farkı telafi edip edemeyeceklerini dikkatli bir şekilde hesaplamaları gerekir. Bu gibi durumlarda kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen kişilerin ya yüksek tutarda konut kredisi peşinatı yatırılmalı ya da 30 yıl vadeli konut kredisi paketi gibi uzun vadeli konut kredisi paketlerini tercih etmeleri gerekiyor.

Konut Kredisi Kullanarak Ev Almak Mantıklı Mı?

Kirada oturuyorsanız bu durumda konut kredi ile ev almak kesinlikle mantıklıdır. Çünkü bankaya ödeyeceğiniz konut kredisi faiz oranı bu süreçte ödeyeceğiniz kira tutarı ile hemen hemen başa baş geleceği için bir zarara uğramanızı engelleyecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz