Ev sahipleri kira ücretlerini alabilmek için bazı yöntemleri kullanmakta. Bu yöntemler arasında ise hem senet hemde diğer yöntemler bulunuyor. Kiracılara senet nasıl yapılıyor? İşte kiracı ve senet hakkında merak edilenler…

Kiracıya senet yapma

Birçok ev sahibi, kiracılarından kira ücretlerini güvence altına almak adına senet imzalatmakta. Gayrimenkul sahipleri bu senetleri ise bankalara vererek takip işlemlerini bankaların yapmasını istiyor. Bu hizmetin bedeli ise her banka için farklı olarak işlemekte.

Kira senetlerinin kaydı yapılabilmesi için 50 ile 200 TL arasında bir ücret ödeniyor. Hizmet bakımından bankaların kiracıların ücretlerini ödemesi halinde, bankalar tarafından ödeme emri gönderilerek, senetlerin kendilerinde olduklarını belirtmekte. Son ödeme gününden sonra 3 gün içerisinde senedin tahsil edilmemesi halinde, senet mal sahibine karşılıksız olarak iade edilmekte.

Her banka farklı çalışıyor!

Belirttiğimiz duruma ek olarak, kiracılarla yapılan senetlerde her banka farklı hizmet uygulayabiliyor. A bankası kira senetleriniz için borçlu kişiye 1 hafta kadar bir süre veriyor. Ancak kiracının bu borcu ödememesi halinde avukat devreye giriyor. Kiracı ise avukattan süre isterse, istenilen süre içerisinde ödeme yapması beklenmekte. Ancak kiracı bu süreye rağmen ödeme yapmazsa, devlet tarafından kiracının maaşına el koyuluyor ve ücret tahsil ediliyor.

Böylelikle kiracılar ile senet yapmak isteyen mal sahipleri için her banka farklı hizmetler uygulamakta. Bankalar ile görüşüp daha fazla detay alabilir ve sizlerin mantığına uygun bankalar ile çalışabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz