Kira Şerhi Nasıl Kaldırılır?

Kiralanan taşınmazlar için sıklıkla uygulanan işlemlerden biride kira şerhi işlemidir. Bilindiği üzere ülkemizde yer alan tüm taşınmazlar hakkında tapu kayıtları açılmakta olup tapu kütüğü üzerinde yer alan şerh bölümüne de bu taşınmazlarla ilgili olan şerhler kaydedilmektedir. Bunlardan biride kira şerhidir ve kira sözleşmesinin tapu kütüğü şerh hanesine işlenmesi ile gerçekleştirilir. Peki, kira şerhi nasıl kaldırılır?

Kira Şerhi Terkini Nasıl Yapılır?

Kira sözleşmesi süresinin dolması ile beraber kira şerhi terkini otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Yani kira sözleşmesi yenilenerek devam ettirilse dahi kira şerhi bir önceki sözleşmenin süresinin dolması nedeni ile otomatik olarak iptal edilmiş sayılır. Kira şerhinin devam ettirilmesini sağlamak amacı ile yeni kira sözleşmesi ile beraber yeniden kira şerhi başvurusu yapılması ve kira şerhinin yeniden kurulması gerekir. Bunun haricinde gerekli nedenlerle yapılacak olan başvurular ise Sulh Hukuk Mahkemeleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Kira Şerhi Nasıl Konulur?

Kira şerhi konulmasının istenmesi durumunda noter onaylı kira sözleşmesi düzenlenmesi gerekmektedir. Noterde düzenlenmeyen ya da kiracıya şerh yetkisi verilmemiş olan kira sözleşmelerinde şerh konulabilmesi için ise taşınmazın sahibi tarafından başvuru yapılması ya da sözleşme düzenlenmesi esnasında bizzat imza atması gerekmektedir. Noter onaylı kira sözleşmesi bulunan ve kira sözleşmesinde kira şerhi maddesi bulunan taşınmaz kiralamaları için kiralayan tarafın başvuruda bulunması yeterlidir. Belirlenen kira şerhi terkini harç ödemesinin yapılması ile işlem gerçekleştirilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz