Kira Şerhi Ne Demek?

 

Kiracı ile kiraya veren kişinin en çok merak ettiği sorulardan birisi de kira şehri nedir şeklinde olmaktadır. Kısaca kiralayan ile kiraya veren arasında kira kontratı yapılması ve bunun noterde işletmesi olarak ifade edilir. Yani kira kontratı noter şerhler sütununa eklenmesidir.

Kira şerhi kiracıyı koruma altına almak için yapılır. Genelde uzun süreli kiralamalar için tercihe göre yapılmaktadır. Kiralanan gayrimenkulün satılması durumunda sözleşmenin gereği neyse kiraya veren kişi kiracıya şartları yerine getirmemesi durumunda sözleşmedeki maddelerin geçerli olması anlamına gelir. Kira şerhi olan bir yerin satı alınması durumunda bu sözleşmeden doğacak olan şartlar yeni alıcıyı da ilgilendirmektedir.

Kira kontratı yapılırken ‘’ kira şerhi yapılacaktır ‘’ ibaresinin olması veya eklenmesi gerekir. Daha sağlıklı bir süreç için kira kontratının da noter huzurunda yapılması önemlidir.

Günümüzde küçük işletmeler yerine veya daire kiralamalarına oranla bankalara, büyük marketlere verilen kiralamalarda önemli olan bir süreçtir.

Kira şerhi yapılacağı zaman noter harcı, damga vergisi, tapu tescil kira bedeli gibi oranların binde 6.83 harç ödenmesi masrafı ortaya çıkar.

Kira şerhi için kiralayan kişiye sözleşmede yetki verilmemiş ise noter de kira şerhi yapılamaz.

Anlaşma gereği kira şerhi yapıldığı zaman kanunen kiracının gayrimenkul üzerinde hakkı doğar. Gayrimenkulün satılması veya haciz edilmesi alıcı kişiyi ilgilendirir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz