Kira Sertifikasında Altın Dönemi!

Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre altına dayalı kira sertifikası dönemi geliyor. Böylece yatırımcılar hem altından hem de tahvilden kazanç sağlayabilecek.
Türkiye’de minimum olarak 2 bin 200 ton ve yaklaşık olarak 100 milyar dolar değerinde altının yastık altında bulunduğunu, söz konusu altınların ekonomiye kazandırılması gerektiğinin altını çizen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, altına dayalı kira sertifikasının dünyada bir ilk olduğunu da belirtti. Bu sisteme göre yatırımda bulunanlar, altın değerlendiği sürece ödeme alacak ve devlet tahvilinin kendi ekonomik getirisinden faydalanmış olacak. Mehmet Şimşek, söz konusu sistemde amacın, vatandaşların altınlardan ilave getiri sağlaması olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in açıklamaları tam olarak şu şekilde idi;

“Türkiye’de önemli miktarda altın yastık altında atıl tutulmaktadır. Bunun arkasında çeşitli psikolojik sebepler olmakla birlikte yatırım araçlarının sınırlı olması da bu altınların ekonomiye kazandırılmasında bir engel teşkil ediyordu. Hazine, yapacağı bu yeni çalışmayla vatandaşlarımıza iki yeni yatırım enstrümanını sunmuş olacak. Normalde devlet tahviline yatırım yapan yatırımcıya, anapara karşılığında ara dönemde bir getiri sunulmaktadır. Altın tahvilinde de yatırımcıdan toplanacak altın karşılığında ara dönemde yatırımcıya belli bir oranda getiri Türk lirası olarak ödenecektir ve söz konusu getiri altın fiyatlarına endeksli olacaktır. Böylelikle vatandaşımız hem altın fiyatındaki değişimden yararlanacak hem de Hazinenin sunmuş olduğu getiriyi alacak.”

Mehmet Şimşek’in açıklamalarına göre söz konusu sistemin çalışmalarının kısa sürede tamamlanacağını ve hayata geçeceğini söyledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz