Kira Sigortası Kaç Para?

Gayrimenkul sektörü sürekli olarak kendisini geliştirmeye devam eden kira tutarları da hızla yükselmeyi sürdürüyor. Artan kira tutarları kiracıların ve taşınmaz sahiplerinin kendilerini güvende tutabilmeleri için yeni arayışlarda bulunmalarına neden oluyor. Bu arayışların sonuçları arasında yer alan ürünlerden biride kira sigortası olarak öne çıkıyor. Peki, kira sigortası nedir ve kira sigortası kaç para?

Kira Sigortası Nedir?

İşten çıkma, sakat kalma ya da vefat gibi belirli risklere karşı aylık kira bedelinin belirli bir süre boyunca ödenmesi güvencesi karşılığında yapılan sigorta poliçesine kira sigortası adı verilmektedir. Kira sigortası hem taşınmazı kiraya veren hem de taşınmazı kiralayan kişi tarafından yapılabilmektedir. Kira sigortası yapılması durumunda kişinin vefat ettiği, işten çıktığı ya da sakat kaldığı resmi olarak kanıtlanabilirse bu durumda sigorta poliçesi devreye giriyor ve 1 yıllık kira bedeli poliçe tarafından karşılanıyor. Yani kiracının cebinden para çıkmadan kirası ödenmiş oluyor.

Kira Sigortası Ne Kadar?

Kişinin sigorta poliçesi için ödeyeceği tutar aylık kira bedeline göre ve poliçede yer alan risk kapsamına göre belirlenmektedir. En az 500 lira ve en fazla 4 bin lira kira ödeyen kişilerin sigorta poliçesi yaptırmalarına izin verilirken sigorta poliçesinin devam etmesi için yine her sene yenilenmesi gerekiyor. Yine kira bedeli üzerinde yapılan her türlü değişiklikte de sigorta poliçesinin yenilenmesi zorunlu tutuluyor. Aylık kira bedeli 500 lira olan bir kişinin yıllık kira sigortası parası olarak yaklaşık 90 lira ödemesi yeterli oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz