Kira Sözleşmeleri Kendiliğinden Yenilenir mi?

Taşınmaz mallar için yapılan kiralama işlemlerinde iki taraf arasında sözleşme imzalanıyor. Sözleşme belirli ya da belirsiz sürede olmak üzere iki şekilde yapılabiliyor.

Kira Sözleşmesi Nedir?

Bir malın kiralanması durumunda, taraflarca kira sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşme kapsamında kiraya veren, sahip olduğu malı, belli bir bedel karşılığında kiracının faydalanmasına, yararlanmasına izin veriyor iken; kiracı da belirlenmiş olan bedeli ödemekle yükümlü oluyor.

Kira Sözleşmelerinin Süresi

Kanunen kira sözleşmelerinin belirli bir süre kısıtlaması yok. Sözleşme, belirli ya da belirsiz olmak üzere iki farklı süre için yapılabiliyor. Belirli süreli kira sözleşmeleri; iki tarafın da kararlaştırdığı süre sona erene kadar geçerli oluyor. Belirsiz olanlar ise; tarafların herhangi bir süre belirlememesiyle oluşturuluyor.

Kira Sözleşmesinin Yenilenmesi

Belirli süre için imzalanan kira sözleşmelerinde, sürenin bitmesiyle birlikte sözleşme de feshediliyor. Fakat belirli bir süre için yapılmayan yani belirsiz süresi olan kira sözleşmeleri, kendini süresiz bir şekilde yeniliyor olup, her yıl yeniden sözleşme hazırlanmasını gerektirmiyor.

Kiralama süresi uzatılmayacak ise kontrat süresinin bitmesinin bir ay öncesinde, sözleşmenin yenilenmeyeceğini ve son bulacağını bildirmek gerekiyor. Sözleşmenin sona ereceği bildirilmediği takdirde, kendi kendiliğine yenileniyor. Kira sözleşmesinin sonlandırılacağı bildirilmediği zaman, kendiliğinden yenilenir ise ve kiracı evi boşaltırsa, ev sahibinin oturulmayan ev için kira talep etme gibi bir hakkı bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz