Kira Sözleşmeleri TL’ye Nasıl Çevrilir?

 

Kira sözleşmelerinin dolar üzerinden yapılması yasaklanmış olup, yapılan sözleşmeler TL üzerinden yapılması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kesin karar olarak verilmiştir. Buna göre ise kira sözleşmeleri TL’ye nasıl çevrilir konusu gündeme gelirken, kur oranı, TÜFE gibi uygulanacak yöntemler merak konusu oldu.

13 Eylül 2018 tarihi itibari ile Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi baz alınarak, Türkiye’de yerleşik olarak kişilerin menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama da dahil olmak üzere menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerindeki ödemeleri döviz türünden veya dövize olarak belirlenmeyeceği konusu bildirilmiştir. Bu durumda tabi ki beraberinde kira sözleşmeleri TL’ye çevirme formülü konusunu merak edilmektedir.

Sözleşmeler TL’ye Nasıl Dönecek?

 

Hazine ve Maliye Bakanlığına göre kira sözleşmeleri TL’ye çevirme kur oranı ve TÜFE uygulamaları yapılacak olup, buna göre oranlar ise netleşmeye başladı. Dolar kuru sabitlenirken, bu kur 3,77 üzerinde TÜFE ise yüzde 17,99 olarak belirlenmiştir.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren döviz üzerinden kiraların kaldırılması durumu eğer ki uygulanmaz ise idari cezası olduğu bildirilmiştir. Buna göre ise uygulamaya uymayacak olan kişilerin 1567 sayılı Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu’nun 3. Maddesi gereğince Cumhuriyet Savcılıklarınca 3 bin TL’den 25 bin TL üzerinden para cezasına tabi tutulacağı bildirilmiştir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz