Kira Sözleşmelerinde Cayma Hakları

Kiralama işlemlerinde kiraya veren ile kiracı arasında yapılan anlaşmanın yazılı metni olarak imzalanan kira sözleşmesi her iki tarafında imza atmaları ile resmi bir anlaşma statüsü kazanmaktadır. Bu sayede her iki tarafı da bağlayıcı özellik kazanan bu sözleşmenin iptal edilmesi durumunda karşı karşıya kalacakları yasal yaptırımlar söz konusu olmaktadır. Ancak kanuni olarak belirlenen kira sözleşmelerinde cayma hakları bulunmaktadır.

Kiracının Sözleşme Feshi

Ortada haklı bir sebep yokken yapılan sözleşme fesihlerinde kiracı sözleşmenin sona ereceği tarihe kadar olan kirayı ödemekle yükümlüdür. Ancak ortada haklı sebepler bulunması durumunda bu yükümlülük sona ermektedir. Kiracının sözleşme feshi için haklı nedenler olarak;

•Kiraya verenin sözleşmede yer alan yazılı vaatlerini yerine getirmemesi (örneğin kırık olan ya da bozuk olan bir yeri tamir ettirmemesi)
•Kiralayanının kiralanan yerde kalmasını engelleyen koşulların bulunması (suyun ya da elektriğin olmaması, can tehlikesinin bulunması)
•Kiracının iflas etmesi durumunda da kira sözleşmesi otomatik olarak fesih edilmiş sayılır.
•Yine kiralayan kişinin vefat etmesi durumunda yasal süre sınırı içinde mirasçılarının otomatik olarak kira sözleşmesinin iptalini talep etme hakları bulunmaktadır.

Ev Sahibinin Kira Sözleşmesini Feshi

Konutu kiraya veren ev sahibinin de kiracısını çıkarmak için haklı fesih sebepleri bulunmaktadır. Kiracının üst üste 3 ay kira bedelini yatırmaması, kirayı aynı yıl içinde pek çok kez gecikmeye düşerek ödemesi, kiraladığı konutun bakımını yerine getirmemesi ve çok katlı binalarda sürekli olarak şikayet oluşmasına neden olması gibi durumlarda ev sahibi kira sözleşmesinin feshini isteme hakkına sahiptir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz