Kira Sözleşmelerinde Damga Vergisi Oranı

Kira sözleşmesi, taşınmaz konutların kiralama durumunda tarafların birbiri ile yaptıkları anlaşmaya dayalı imzaladıkları sözleşmedir. Kiracı ve konut sahibi arasında yapılacak olan kira kontratı noter huzurunda yapılıyor ise damga vergisi ödenmesi gerekir. Kira sözleşmesi yapılırken, taraflardan herhangi birinin damga vergisini ödemesi yeterlidir.

Damga Vergisi Hesaplama

 

Kira sözleşmesi düzenlenirken her iki nüsha için ayrı damga vergisi hesaplanır. Kontratın kaç nüsha düzenleneceği belirtilmeyen durumlarda, iki nüsha olacak şekilde kabul edilip tutarlar üzerinden damga vergisi ödenir. Kira sözleşmesinin tutarı net ise tutarı brüte çevrilerek damga vergisi hesaplanması yapılır. Sözleşmede yazılı süre kaç yıl ise damga vergisi o süre için hesaplanır. Yazılı olan her süre yeniden belirlenir tutarın üzerinden damga vergisi ödenir. Kira sözleşmelerinde, sadece kiracı ile konut sahibi taraflarının imzaları bulunması gerekir. Sözleşmede depozito tutarı ve kefalet şerhi bulunmuyor ise damga vergisi ödenmez. Fakat kefalet şerhi sözleşmede bulunuyor ve noter huzurunda imzalanmışsa damga vergisi ödenmesi gerekir.

2019 Yılı İçin Damga Vergisi Oranı

 

Damga Vergisi Kanunu 62 sayılı Genel Tebliğ kapsamında 2019 yılı için uygulanması gereken oran açıklandı. 2019 yılı için yapılacak olan kira sözleşmelerinde, kiralama baz alınarak hesaplanan kira bedeli üzerinden alınacak damga vergisi binde 1,89 oranında ödenecektir. Kira sözleşmelerinde kefil var ise bu oran binde 9,48 oranında harç ödenecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz