Kira Sözleşmelerinde Kiralayanın Sorumlulukları Nelerdir?

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde taraflarca bir sözleşme imzalanıyor. Kiralayan da, kiraya veren de birtakım sorumluluklara sahip oluyor. Kanunen, kiraya verenin sahip olduğu sorumluluklar nelerdir?

Kira sözleşmesi kapsamında kiraya veren kişi, söz konusu taşınmazın kullanılmasını ve ondan faydalanılmasını kiracıya bırakmayı, kiralayan kişi ise; taşınmazı kullanmak ve ondan faydalanmak için belirlenen kira bedelini ödemeyi üstlenir. Bunların haricinde ise taraflara bazı sorumluluklar yükleniyor.

6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu’nda bulunan, kiralama işlemlerinde kiraya veren kişinin sahip olduğu sorumluluklar ile alakalı birkaç maddeyi şöyle sıralayabiliriz;

MADDE 302- Kiralananla ilgili zorunlu sigorta, vergi ve benzeri yükümlülüklere, aksi kararlaştırılmamış veya kanunda öngörülmemiş ise, kiraya veren katlanır.

MADDE 303- Kiraya veren, kiralananın kullanımıyla ilgili olmak üzere, kendisi veya üçüncü kişi tarafından yapılan yan giderlere katlanmakla yükümlüdür.

MADDE 304- Kiralananın önemli ayıplarla teslimi hâlinde kiracı, borçlunun temerrüdüne veya kiraya verenin kiralananın sonradan ayıplı duruma gelmesinden doğan sorumluluğuna ilişkin hükümlere başvurabilir. Kiralananın önemli olmayan ayıplarla tesliminde ise kiracı, kiralananda sonradan ortaya çıkan ayıplardan dolayı kiraya verenin sorumluluğuna ilişkin hükümlere başvurabilir.

MADDE 305- Kiralanan sonradan ayıplı duruma gelirse kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir. Ancak, zararın giderilmesi istemi diğer seçimlik hakların kullanılmasını önlemez.

MADDE 306- Kiracı, kiraya verenden kiralanandaki ayıbın uygun bir sürede giderilmesini isteyebilir; bu sürede ayıp giderilmezse kiracı, ayıbı kiraya veren hesabına giderebilir ve bundan doğan alacağını kira bedelinden indirebilir veya kiralananın ayıpsız bir benzeri ile değiştirilmesini isteyebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz