Kira Sözleşmesi Bitmeden Evden Çıkmak

 

Konut kiralamalarında taraflar arasında yapılan sözleşme bazı durumlarda feshedilebiliyor. Kiracı, sözleşme süresi bitmeden evden çıkmak istediği takdirde izlemesi gereken bir yol bulunuyor.

 

Kira Sözleşmesi

 

 

Taşınmaz mallar adına yapılan kiralama işlemlerinde, kiraya veren kişi ve kiracı arasında sözleşme imzalanıyor. Sözleşmede kira bedeline, kira süresine, demirbaş hükümlerine ve kira artış oranlarına yer veriliyor. Sözleşme süresi boyunca, belirlenmiş olan kira bedelini veren kiracı, taşınmazı kullanabiliyor. Sözleşme, belirli bir süre için yapılabileceği gibi belirsiz süreler için de yapılabiliyor.

 

Sözleşme Bitmeden Evden Çıkmak

 

 

Kiracı, kira sözleşmesinin sona ermesinden önce evden çıkmak istiyor ise ev sahibi ile anlaşma yoluna gitmeyi tercih etmelidir. Karşılıklı anlaşmaya varılması durumunda herhangi bir sorun olmadan kiracının evden çıkması mümkün oluyor.

Kiracı ve ev sahibi arasında anlaşmaya varılmaz ise sözleşme detaylı bir şekilde inceleniyor. Evin kullanılabilir halde olmaması ve sağlık koşullarını tehdit ediyor olması durumunda kiracının sözleşmeyi tek taraflı feshetme hakkı bulunuyor. Bu durumda belli bir süre önce resmi kanallar yolu ile belirtildiği takdirde kiracı evden çıkabiliyor. Ev sahipleri, kira bedelini almaya devam etmek adına anahtar teslimi almaz ise bu durumda noter aracılığı ile teslim yoluna gidilebiliyor. Belirtilen şartların oluşmaması durumunda ev boşaltılır ise ev sahibinin kira bedelini kiracıdan talep etme gibi bir hakkı bulunuyor ve bu durumda dava açabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz