Konut Kira Bedelinin Belirlenmesi

Gayrimenkul kiralama işlemlerinde taraflar arasında sözleşme imzalanıyor. Belirli veya belirli olmayan bir süre için yapılan kira sözleşmesi ile hem tarafların hak ve sorumlulukları hem de kiralama işleminin esasları belirleniyor.

Kira Sözleşmesi

Kira sözleşmesi, kiraya verilen gayrimenkulün kiracı tarafından bedeli ödendiği sürece kullanılacağını ve ondan yararlanabileceğini içeriyor. Kanunen kira sözleşmelerinin belirli bir süre kısıtlaması yok. Sözleşme, belirli ya da belirsiz olmak üzere iki farklı süre için yapılabiliyor. Belirli süreli kira sözleşmeleri, iki tarafın da kararlaştırdığı süre sona erene kadar geçerli oluyor. Belirsiz olanlar ise tarafların herhangi bir süre belirlememesiyle oluşturuluyor. Kira sözleşmelerinde, sözleşme süresinin bitmesine on beş gün kala bir bildiri yapılmazsa, kira sözleşmesi aynı şartlar dahilinde bir yıl süreyle uzatılmış sayılıyor. Sürenin bitmesi ile kiralayan kişi sözleşmeyi sona erdiremiyor. Fakat on yıllık kira sözleşmesi uzaması sonucunda kiralayan kişi, uzayan her yılın bitmesine en az üç ay kala bildiride bulunur ise, herhangi bir sebep göstermesine gerek kalmadan sözleşmeyi sona erdirebiliyor.

 

Kira Bedelinin Belirlenmesi

Kiralayan ve kiraya veren arasında yapılan sözleşmede yer alan hükümlere göre kira bedeli belirleniyor. Ayrıca kira bedelinin belirlenmesi hakkında dava açılıp açılamayacağı da merak edilen hususlar arasında yer alıyor. Kira bedeli belirlenirken baz alınan madde şu şekilde;

MADDE 345- 

Kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabilir.

Ancak, bu dava, yeni dönemin başlangıcından en geç otuz gün önceki bir tarihte açıldığı ya da kiraya veren tarafından bu süre içinde kira bedelinin artırılacağına ilişkin olarak kiracıya yazılı bildirimde bulunulmuş olması koşuluyla, izleyen yeni kira dönemi sonuna kadar açıldığı takdirde, mahkemece belirlenecek kira bedeli, bu yeni kira döneminin başlangıcından itibaren kiracıyı bağlar.

Sözleşmede yeni kira döneminde kira bedelinin artırılacağına ilişkin bir hüküm varsa, yeni kira döneminin sonuna kadar açılacak davada mahkemece belirlenecek kira bedeli de, bu yeni dönemin başlangıcından itibaren geçerli olur.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz