Kira Sözleşmesi En Az Kaç Aylık Düzenlenir?

Taşınmaz malların kiralamasında taraflar aralarındaki şartları resmiyete dökmek için kira sözleşmesi imzalanmaktadır. Bu sözleşmeler belirli süreli kira sözleşmesi olarak düzenlenebileceği gibi belirsiz süreli kira sözleşmeleri de düzenlenebilir. Peki, kira sözleşmesi en az kaç aylık düzenlenir?

Kira Sözleşmesi Kaç Aylık Olur?

Kira sözleşmeleri aslında sadece ev sahibinin değil kiracının da haklarının korunmasını sağlayan önemli bir sözleşmedir. Bu sözleşme noter huzurunda düzenlenebileceği gibi, bir şahit huzurunda imzalanması koşulu ile taraflar arasında da kendileri tarafından düzenlenebilir.

Bu sözleşmede uygulanacak olan esaslar Borçlar Kanunu kapsamında belirlenir. Ancak bu kanun kapsamında belirlenen bir süre sınırlaması yoktur. Sadece tarafların böyle bir sınır koymak istemesi durumunda bunu kira sözleşmesinde mutlaka yazması gerekir.

Belirli Süreli Konut Kira Sözleşmesi Nasıl Düzenlenir?

Bu tip kira sözleşmelerinin düzenlenmesinde yapılması gereken tek şey kira sözleşmesinin başlangıç ve bitiş tarihlerini yazmaktır. Yani normal kira sözleşmesi ile belirli süreli kira sözleşmesi düzenlenmesinin arasındaki tek fark sözleşmeye tarih sınırlaması koymaktır.

Genelde kira sözleşmeleri konut için düzenlendiğinde bir yıllık olarak düzenlenmekte olup işyeri kira sözleşmesi ise uzun süreli olarak düzenlenmektedir. Bunun nedeni ise işyeri kiralamalarında yapılan tadilatlar nedeni ile maliyetin yüksek olması ve bu nedenle kiracıların daha uzun kiralama süresini yapmış oldukları harcamaya karşılık garanti altına almak istemesidir. İşyeri kira sözleşmelerinde kiralama tarihi için uygulanan sınır bu nedenle genelde yazılır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz