Kira Sözleşmesi Feshi Nasıl Olur?

Birçok kiracının ve ev sahibinin bile bilmediği bir yasa var ancak insanımız araştırma konusunda zayıf olduğu için haklarını ve neye sahip olduğunu bilmeden yaşamaya devam ediyor. Kiracı ve satıcı arasında yapılan sözleşmenin fesih durumları yasalar ile korunuyor ve sözleşmenin bitiminden 15 gün önce gerekli bildirim yapılmadığı takdirde sözleşme otomatik olarak 1 sene daha uzuyor.

Ev sahibi bu durumda dilediği gibi zam yapamıyor ve kendi belirlediği zaman dilimlerinde sözleşmede oynama yapamıyor. Sözleşme bitti diyerek keyfi olarak sözleşmeye son verme gibi bir durum yoktur, bu yüzden eğer kiracı olarak bir evde ikamet ediyorsanız sizler de sözleşmenin son günlerinde gerekli hatırlatmayı yapmayı unutmayın, yoksa evden çıkma gibi bir durumunuz olduğunda sözleşmenin otomatik uzadığı sürprizi ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum 10 yıl gibi bir süre için geçerlidir, 10 yıldan sonra otomatik sözleşme uzaması ya da yenilenmesi gibi bir durum söz konusu değildir, zaten günümüzde de bu kadar uzun süre kirada kalan insan sayısı çok fazla değildir.

Fesih bildiriminde bulunmak istiyorsanız da bunu sözlü olarak değil, yazılı olarak bildirmeniz gerekiyor ve yine az önce belirttiğimiz gibi sözleşmenin bitimine on gün kala bu işlemi yapmanız gerekiyor. Kiracı ve satıcı arasındaki anlaşma önemlidir ve iki tarafın da kurallara uygun bir şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Fesih durumunda yaşanacak herhangi bir anlaşma için iki tarafın da dava açma hakkı doğar ancak bu süreç oldukça uzundur ve sonuçlanması da masraflı olacaktır. Sözleşmenin bitimi yaklaştığında iki tarafın da aktif olarak harekete geçmesi gerekiyor ve ilgili görüşmeler yaparak sözleşme üzerinde gerekli değişikliklerin ya da fesih işlemlerinin resmi olarak yapılması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz