Kira Sözleşmesi Ne Zaman Biter, Yenilenir?

Taşınmaz kiralamalarında kiralanan taşınmazın kullanım koşulları ve şartlarını belirlemek için imzalanan sözleşmeye kira sözleşmesi adı verilmektedir. Ev sahipleri ile kiracılar arasında imzalanan kira sözleşmesi genelde süreli olarak imzalanır. Peki, kira sözleşmesi ne zaman biter, yenilenir?

Kira Sözleşmesi Ne Zaman Biter?

Üzerinde bir başka ifadeye yer verilmezse kira sözleşmeleri genelde 1 senelik olarak düzenlenmektedir. Ancak bazı durumlarda özellikle de kiracının eve tadilat yaparak girmesi gibi hallerde kira sözleşmesi uzun süreli olarak düzenlenebilir. Bu gibi durumlarda kira sözleşmesinde tarih şartı da sözleşmeye eklenmeli ve mutlaka belirtilmelidir.

Kira sözleşmesinde yine mutlaka tarafların sonradan bir anlaşmazlık yaşamamasını sağlamak adına kira artış oranı bilgisine de yer verilmelidir. Bu oran sözleşmede ayrı bir madde olarak belirtilmezse bu durumda kira zammı olarak sözleşmenin sona erdiği tarihte TÜİK tarafından açıklanan ÜFE rakamları dikkate alınarak zam yapılır. 12 aylık ÜFE ortalaması kira zam oranı olarak uygulanır.

Kira Sözleşmesi Ne Zaman Yenilenir?

Bu sürenin sonunda kira sözleşmesi biter ancak taraflar aksini gösteren bir ihtarname çekmezse bu durumda kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmiş kabul edilir. Yani kira bitiş tarihinden önce ihtarname çekilmezse kira sözleşmesi otomatik olarak yenilenmiş kabul edilir. Kiracının kira sözleşmesini fesih etmesi için sözleşme tarihinin dolacağı tarihten itibaren en geç 15 gün önce ev sahibine ihtarname yollayarak bu durumu bildirmesi gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz