Kira Sözleşmesi Ne Zaman Sona Erer?

Ev sahipleri ile kiracılar arasında imzalanan kira sözleşmesi üzerinde yer alan bilgilerden biride kira başlangıç ve bitiş tarihleridir. Buna rağmen “kira sözleşmesi ne zaman sona erer?” sorusu yönetilmektedir. İşte kira sözleşmesi bitiş tarihi hakkında bilinmesi gerekenler…

Kira Sözleşmesi Nedir?

Kira sözleşmesi ev sahibi ile kiracı arasında imzalanan, ev sahibinin kiralanan taşınmaz üzerindeki kullanma hakkını kiracıya devrettiğini gösteren resmi sözleşmedir. Bu sözleşme içerisinde taşınmazın kullanım hakkının devir şartları tüm detayları ile yer alır. Kira sözleşmesi içerisinde kiralanan taşınmazın açık adresi, kiralama süresinin başlangıç ve bitiş tarihleri, kira bedeli, kiranın yatırılacağı tarih ve şartlar ile kira bedelinin ödeme şekli gibi tüm bilgiler detayları ile yer alır.

Kira Sözleşmesi Ne Zaman Biter?

Kira sözleşmesi genelde 1 yıllık düzenlenmekte olup üzerinde kira başlangıç ve bitiş tarihi gibi bilgiler yer almaktadır. Kira sözleşmesinin üzerinde bu tarih bilgisinin yer alması durumunda kiracı ev sahibine kira sözleşmesi yenilenmeyecekse bu durumda 15 gün önce bildirimde bulunarak kira sözleşmesini sona erdirme hakkına sahiptir.

Ev sahibinin kira sözleşmesini feshi için ise haklı sebepler sunması gerekir. Ev sahibinin kira sözleşmesini fesih nedenleri sunması durumunda kira sözleşmesi bu tarih bitmeden sona ermesine izin verilir. Örneğin taşınmazın kentsel dönüşüme girmesi ya da ev sahibinin kendisinin meskene ihtiyaç duyması durumunda kiracı evi boşaltmak zorundadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz