Kira Sözleşmesi Noter Huzurunda mı Yapılmalı?

Kira sözleşmeler, taşınmaz malların kiraya verilmesi durumunda taraflar arasında imzalanıyor. Sözleşme gereğince tarafların birtakım hak ve sorumlulukları bulunuyor.

Kira Sözleşmesi

Konut ya da işyerlerinin kiraya verilmesi durumunda mal sahibi ve kiracı arasında sözleşme imzalanıyor. Sözleşme gereğince kiralayan kişi, sözleşme süresi boyunca belirlenen kira bedelini ödeyerek taşınmaz malı kiralayabiliyor ve ondan faydalanabiliyor. Mal sahibi ise belirlenen kira bedelini aldığı takdirde sözleşmeye konu olan taşınmazı kiracının kullanımına bırakıyor.

Kira Sözleşmesi Nasıl Yapılmalı?

Kira sözleşmeleri, taşınmaz malın kiraya verilmesi esnasında taraflar arasında imzalanıyor olsa da, yakın çevresi ile kiralama işlemi yapan kişiler bazen sözleşmeye gerek duymuyor. Sözleşme, taraflar arasında imzalanabildiği gibi noter huzurunda da imzalanıyor. Sözleşmeye konu olan taşınmazın kira ücreti yüksek olduğu takdirde taraflar, sözleşme imzalama esnasında yanlarında avukatlarını da bulundurabiliyor.

Kira Sözleşmesinde Bulunan Maddeler

– Evin / Mülkün adresi
– Kiracı – Ev sahibi temel bilgileri
– Kiracı – Ev sahibi iletişim – adres bilgileri
– Kira başlangıç tarihi
– Kira kontratı geçerlilik süresi
– Kira bedeli (yıllık ve aylık)
– Kiranın nasıl ödeneceği / ödeme şekli
– Kiralanan yerin ne olarak kullanılacağı
– Kiralanan mülkün kiralamadan önceki hal ve durumu
– Kiralanan yerin üzerinde bulunan demirbaşların açık listesi
– Varsa depozito ve aidat
– Kiracı ve ev sahibinin imzaları, varsa şahidin de imzası

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz