Kira Sözleşmesi Olmayan Kiracıyı Çıkarmak

 

Taşınmaz mallara yönelik kiralama işlemlerinde taraflar arasında kira sözleşmesi imzalanıyor. Sözleşme gereğince taraflar bazı sorumluluklara ve haklara sahip oluyor. Fakat yazılı sözleşme gerekmediği için bazen kiralama işlemleri sözleşme olmadan da gerçekleştirilebiliyor.

Sözleşme ile Taşınmaz Kiralama

 

Konut ya da işyerlerinin kiraya verilmesi durumunda mal sahibi ve kiracı arasında sözleşme imzalanıyor. Sözleşme gereğince kiralayan kişi, sözleşme süresi boyunca belirlenen kira bedelini ödeyerek taşınmaz malı kiralayabiliyor ve ondan faydalanabiliyor. Mal sahibi ise belirlenen kira bedelini aldığı takdirde sözleşmeye konu olan taşınmazı kiracının kullanımına bırakıyor. Sözleşme, taraflar arasında imzalanabildiği gibi noter huzurunda da imzalanıyor. Sözleşmeye konu olan taşınmazın kira ücreti yüksek olduğu takdirde taraflar, sözleşme imzalama esnasında yanlarında avukatlarını da bulundurabiliyor. Ayrıca noterde imzalanan kira sözleşmeleri için damga vergisinin ödenmesi gerekiyor.

Sözleşme Olmadan Taşınmaz Kiralama

 

Taşınmaz mal kiralamalarında sözleşme kanunen gerekli olmadığı için, taraflar bazen sözleşme olmadan da kendi aralarında anlaşabiliyor. Bu gibi durumlar genel olarak akrabalar arasında yapılan taşınmaz kiralamalarında görülüyor. Sözleşmesi olan kiracının tahliye edildiği durumlarda, sözleşmesi olmayan kiracılar da aynen tahliye edilebiliyor. Fakat bu süreç bazı işlemleri de beraberinde getiriyor.

Sözleşmesiz Kiracıyı Çıkarmak

 

Kira sözleşmesi bulunmayan kiracıyı çıkarmak için, kişinin kiracı olduğu belgeleyen bazı evraklar gerekiyor. Söz konusu evraklarda kira bedelinin ve kira döneminin de kanıtlanması büyük önem arz ediyor. Kira bedelinin ödendiğini belirten ya da kiranın başladığını belirten bir imza ile kira anlaşmasının ispat edilmesi mümkün oluyor. Kişinin kiracı olduğunu kanıtlayan belgelerin elde edilmesi durumunda sözleşmesiz kiracı için dava ya da takip açılması mümkün oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz