Kira Şerhi Kavramı

Kira sözleşmesi ve kira şerhi kavramı

Taşınır veya taşınmaz bir malı belli bir bedel karşılığında kullanılması amacıyla bir başkasına teslim etmeye kiralama, bu konudaki anlaşmaya da kira sözleşmesi denir.

Kiraya verilen bir maldan bir bedel karşılığı yararlanan kişiye “kiracı”, bu yararlanmaya razı olan kimseye “kiralayan”, kira sözleşmesine konu olan mala da “kiralanan” denir.

18 yaşını doldurmayanlar, ayırt etme gücüne sahip olmayanlar ve kısıtlılar kira sözleşmesine taraf olamazlar.

Yapılan kira kontratının tapu kütüğünün ilgili sütununa yazılması işlemine “kira şerhi” denir. Bu işlem sayesinde mülk satılsa bile kiracı kira kontratındaki şartlarla korunur. Satın alan tarafın kontrattan haberi olmadığını söylemesi tapu şerhi nedeniyle mümkün değildir ve mülkü mevcut hali ile kiralayanı olmayı kabul etmiş demektir. Kira şerhi işlemleri, imza sayısı, kira bedeli, süresi ile paralel damga vergisi ve harca tabi olduğundan yüksek harç bedelleri ile yapılabilen işlemlerdir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz