Kira Kontratı Damga Vergisini Kim Ödüyor?

Taşınmaz mal kiralama işlemlerinde, taşınmazı kiralayan ve taşınmaz malın sahibi arasında yapılan sözleşme, kira kontratı oluyor. Kira kontratını noterde gerçekleştirenler, kira kontratı damga vergisini ödemekle yükümlü oluyor. Peki, kira kontratı damga vergisini kim ödüyor?

Damga Vergisi

Taşınmaz mal kiralama işlemlerinde taraflar arasında yapılan kira kontratı, noterde yapılır ise kira kontratı damga vergisinin ödenmesi gerekiyor. Damga vergisi, sözleşmeye taraf olan kişilerden herhangi birisi tarafından ödeniyor. Kira kontratındaki her nüsha için aynı oranda olmak üzere, ayrı ayrı damga vergisi talep ediliyor. Sözleşmede kaç nüsha olduğu belirtilmez ise iki nüsha olduğu kabul ediliyor ve buna göre damga vergisi ödeniyor. Kira kontratı için ödenecek olan damga vergisi tutarı, her yıl tekrardan belirleniyor. 2017 yılı için belirlenen damga vergisi tutarı; her bir nüsha için, kira bedeli üzerinden binde 1,89 oranında alınıyor.

88 sayılı Damga Vergisi Kanunu’nun ekli (2) sayılı tablosunun 34 numaralı fırkasına göre; Söz konusu kâğıtlar (vergiden istisna edilmiş), resmi dairelere veya noterlere ibraz edildikleri takdirde bu tarih itibarıyla vergiye tâbi tutulur ve ibraz edenlerce ödeniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz