Kira sözleşmesi, taşınmazın kiracısı ve kiralayanı arasında imzalanıyor. Sözleşme, noterde imzalanabildiği gibi, kiralayan ve kiracı arasında da imzalanabiliyor.

Kira Sözleşmesinden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler
Kira sözleşmesi, taşınmazın kiracısı ve kiralayanı arasında imzalanıyor. Sözleşme, noterde imzalanabildiği gibi, kiralayan ve kiracı arasında da imzalanabiliyor. 
Kiracılar, bazen sözleşmedeki detayları göz ardı edebiliyor. Fakat yönetim planı, aidat bedeli ve konutun özelliklerini dikkatle incelemeden imzalamış olduğunuz sözleşmeler sorun yaşamanıza yol açabiliyor. Bu yüzden sözleşmeden önce dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.
1- Yönetim planını kontrol etmeniz gerekiyor. Yönetim planında, binanın yönetiminin nasıl yapılacağı, ortak kullanıma sunulan alanların kullanımı ve şekli, yöneticilerin alacakları ücret gibi detaylar yer alıyor. 
2- Evin riskli olup olmadığını öğrenmelisiniz. Kiralayacağınız bina riskli yapı olarak geçiyorsa, kentsel dönüşüm çalışmalarından dolayı tahliye durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Söz konusu tahliye işlemi idare tarafından yapılıyor ve bu yüzden işlem oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. İleride böyle sorunlar yaşamamak için, evin tapu kütüğünde riskli yapı şerhinin olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
3- Sözleşmeyi incelerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, konutun mevcut durumu ile ilgili detaylar. Evin boyalı olup olmadığını ve demirbaş eşyaları kontrol edip, sözleşme ile uyup uymadığına bakmalısınız. Önceden kontrol etmezseniz ve evde sözleşmenin aksine bir durum var ise, imza atmış olduğunuz için sıkıntı yaşayan taraf siz olursunuz.
4- Kiralayacak olduğunuz konutun sahibinden emin olmalısınız. Kiralama işlemleri esnasında tapuda mülkiyet bilgileri kontrol ediliyor olsa da, konutu size kiralayan kişi malik değilse birtakım sıkıntılar yaşayabilirsiniz. 
5- Yönetim planının önemli olduğu kadar, aidat ödemeleri de önemlidir. Ödenecek olan aidat bedelini, sözleşmeden önce teyit etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Böylelikle, daha sonralarda hesaplama konusunda sıkıntınız en aza iner.
6- Sözleşmede kefilin de imzası bulunacak ise, bazı şartları atlamamanız gerekiyor. Söz konusu şartlar arasında, kefalet limiti ve tarihinin kefil tarafından elle yazılması ve kefilin eşinin de onayının alınması yer alıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.