Kira Sözleşmesinde Kefil Olması Gerekiyor mu?

Kira sözleşmesi, taşınmaz malların kiralanması için kiraya veren ve kiracı adına imzalanan bir sözleşmedir. Kiralamalarda kefil olması gerekli mi? Kira sözleşmelerinde kefil olursa, kefilin sorumluluğu nedir?

Kefil Olmadan Kira Sözleşmesi Olur mu?

Kira sözleşmesi, kiracı lehine bir sözleşme yapılması halinde taşınmazın kiralanması durumunda ev sahibi ve kiracının imzaladığı bir sözleşmedir.

Sözleşme, taraflar arasında ve bir sözleşmenin noter önünde imzalanması nedeniyle bir tanık önünde imzalanabilir. Peki kefil olmadan kira sözleşmesi geçerli olur mu?

Kira Sözleşmelerinde Kefil Zorunlu mu?

Gayrimenkulünü Kiralayan mülk sahibi, Kiracı kira bedelini ödemediğinde kefil talep edebilmektedir. Fakat kefil şartı herhangi bir mecburiyet getirmez. Bu durum sadece mülk sahibini garanti altına almak için ek önlemdir.Bununla birlikte, kira sözleşmelerinde bu garantör gerekli değildir.

Kira Ödenmezse Kefilden Tahsil Edilebilir mi?

Mülk sahipleri kefil olmasını isteyebilir. Çünkü, kira ödemeleri gibi durumlarda, bir teminat olarak mülkün garantisidir.Anlaşmada kefilin imzası yer alıyorsa; müteselsil kefil olarak belirtilmelidir. Buna göre, kira ödemesi yapılmazsa, kefilden kira bedeli tahsil edilebilir.

Kira sözleşmelerinde kefil olan kişi için bilinmesi gereken en önemli konulardan biri ise şöyledir; Kefillikte süre 1 yıldır; sözleşmeyi uzatma durumunda kefil kişinin mevcut sorumluluğu da otomatik olarak feshedilir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz