Kira Sözleşmesinde Kefilin Sorumluluğu Nedir?

Kiraya veren taşınmaz sahibi ile kiralayan arasında tarafların sorumluluk ve haklarını belirlemek üzere imzalanan sözleşmelere kira sözleşmesi adı verilmektedir. Özellikle de kira bedelinin çok yüksek olduğu kira sözleşmelerinde kiraya veren taraf bazı durumlarda kefilde talep edebilmektedir. Peki, kira sözleşmesinde kefilin sorumluluğu nedir?

Kira Sözleşmesinde Kefil Zorunlu Mu?

Kira sözleşmesinde kefilin olması gibi bir yasal zorunluluk söz konusu olmayıp bu kiraya veren tarafın kendi talep etmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Yani kira sözleşmesinde kefil bulunması zorunlu değildir ancak karşı tarafın talep etmesi durumunda uygulanabilmektedir. Sözleşmeye imza atan kefilin sorumluluğu kira sözleşmesinde ismi geçen kiracının sorumluluğu ile aynıdır. Yani kiracının sözleşmede yazan kira bedelini ödememesi durumunda sözleşmeye imza atan kefil bu kira tutarını ödemekle yükümlüdür.

Kira Sözleşmesinde Kefaletin Geçerliliği Ne Kadar?

Kira sözleşmesi için kefalet sınırlı sürelidir ve sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 12 ay boyunca kefalet geçerli kabul edilir. Ancak bu sürenin dolmasının ardından kira sözleşmesi yeniden uzatılırsa bu durumda kefil düzenlenen yeni bir sözleşmeye imza atmamışsa kefalet yükümlülüğü sona ermiş kabul edilir. Yani kira sözleşmesinin süresi dolduğu anda kefilin sorumluluğu da sona ermiş olur. Bu konu hakkında Yargıtay tarafından verilmiş emsal karar da bulunmakta olup yasal olarak kefilin sorumluluğunun devam edebilmesi için mutlaka yeni baştan kira sözleşmesi düzenlenmesi ve kefilin yeniden bu sözleşmeye imza atması gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz