Kira Sözleşmesinin Geçerlilik Şartları Nelerdir?

Taşınmazların kiralama işlemlerinde tarafların hak ve sorumluluklarını belirlemek adına kira sözleşmesi düzenleniyor. İmzalanan kira sözleşmesinin geçerli olabilmesi için ise bazı şartları taşıması ve gereken kurallara uyması gerekiyor. Peki, kira sözleşmesinin geçerlilik şartları nelerdir?

Kira Sözleşmesi Nasıl Düzenlenir?

Kira sözleşmesi yazılı ya da sözlü olarak düzenlenebiliyor. Ancak yazılı sözleşmelerin ispat açısından çok daha kolay olması bu sözleşmelerin tercih edilmesini gerektirmektedir. Taşınmaz sahibinin taşınmazı kullanma hakkını bir başkasına devrettiğini gösteren kira sözleşmeleri bu taşınmaz hakkının kullanma şartlarını belirlemektedir. Kiralama bedeli, kira ödeme tarihi ve kiralama koşulları gibi pek çok kriter bu sözleşmede detaylı olarak yer almalıdır ki anlaşmazlık gibi durumlarda tarafların haklarını savunmaları ve iddialarını doğrulamaları mümkün olmalıdır.

Kira Sözleşmesinin Geçerli Olması İçin Aranılan Şartlar Nelerdir?

Kanuni olarak kira sözleşmesinin geçerlilik şartı bulunmuyor. Hatta ortada düzenlenen bir kira sözleşmesi olmasa dahi kiracı ödemiş olduğu elektrik ve su faturası gibi düzenli ödeme faturaları ile kiracı olduğunu kanıtlayabilmektedir.

Ancak ileride yaşanabilecek olası anlaşmazlıklarda kişilerin kendi haklarını savunabilmeleri ve bir hak kaybı yaşamamaları adına kira sözleşmesini yazılı olarak düzenlemesi ve tüm koşulları detayları ile sözleşmeye eklemelidir. Her zaman için yazılı sözleşme maddelerinin eklenmesi ve detaylara yer verilmesi daha sonra ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkları henüz başında engellenmesi adına çok önemlidir ve mutlaka dikkate alınmalıdır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz