Kira stopajı nedir? Kira stopajı kaç ayda bir ödenir? Kira stopajı gelir vergisi içerisinde maaş ve ücretlerinin vergi borcu konusunda borçların ödenmesi ve gelirin henüz kişiye ulaşmamasında vergi kesilmesi olarak ifade edilmektedir. Kira stopajı önemli bir konu olup, henüz herkes tarafından doğru olarak bilinmemektedir.

Kira Stopajı Kaç Ayda Bir Ödeniyor?

Kira stopajı ödeme konusunda, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafınca her yılın ilk çeyreğinde açıklanmış olan vergi takvimi kapsamında belirlenen tarihler içerisinde vergi borçları ödenmektedir. Ödeme iki eşit taksit ile gerçekleşip, gelir vergisi kapsamında olan kira stopajları Mart ayı ve Temmuz ayları içerisinde gerçekleştiriliyor. Kira stopajı vergilendirme konusunda ise Gelir vergisi kanunun 108. maddesinde bazı detaylara yer verilmiş.

Vergilendirme dönemi: Madde 108 – (Değişik: 24/12/1980 – 2361/73 md.) Gelir vergisinde vergilendirme dönemi geçmiş takvim yılı olarak kabul edilir. 1. Mükellefiyetin takvim yılı içinde kalkması halinde, vergilendirme dönemi, takvim yılı başından mükellefiyetin kalkması tarihine kadar geçen süreye inhisar eder;

Stopaj Örneği

3 Aylık ve 1 Yıllık işyeri kirasını peşin ödendiğinde, peşin ödenmiş olan kiranın tamamı yani 10 Bin TL ise kira bu kadar vergi kesintisine tabi tutulacak. Kiracı, basit usulde vergiye tabi tutuluyor ise kira ödemesi üzerinden vergi kesintisi yapmayacak. Ancak ve ancak kiraya verilmiş olan konut veya iş yeri kullanılması durumunda, bir kısmı dahi iş yeri olarak kullanılırsa tamamı vergi kesintisine tabi oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz