Kira Stopajı Nedir?

Tanım olarak Kira Stopajı; Kişinin veya kurumun kiraladığı işyeri için brüt kira bedeli karşılığında ödenen verginin miktarı şeklinde geçmektedir. Yani, Kira stopajı ücreti kiracı tarafından ödenir. Kira stopajınızı ne zaman ödemeniz gerektiği ve  stopaj kesintileri konusunda bilgi, Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. maddesinde yer almaktadır.

Stopaj vergisi kim ödemektedir? Tüm Kiracılar stopaj vergisini ödemek zorunda mıdır?

Her kiracı stopaj vergisi ödemek zorunda mıdır?

Bu durum yukarıda bahsettiğimiz gibi Gelir Vergisi Kanunu’nun 94’üncü maddesinde stopaj ödemesi gereken kişi, kurum ve kuruluşlar belirtilmiştir. Genel anlamda evet her kiracı stopaj ödemek durumundadır.

Kira stopajı vergisi nasıl hesaplanır?

Stopajda brüt kârın yüzde 20’si kesilir. Bu vergi indirimi bir sonraki ayın veya yılların ön ödemeli kira üzerinde de yapılır. Stopaj vergisini kolayca hesaplayabilmeniz mümkündür.

Örnek Olarak : İstanbul Kağıthanede’da giyim üzerine mağaza dükkanı işleten Bayan Zehra, mağazanın kira bedeli için aylık 2.000 lira kira(brüt) ödüyor.

Sonra;
2000/100 = 20
20 × 20 = 400 TL
Zehra Hanim’in ödemesi gereken kira stopajı 400 TL’dir.

Kiracı stopaj vergisini ödemezse ne olur?

Stopaj vergisinde en çok merak edilenlerden biri “Kira stopajı ödenmezse neler olur?” Sorusudur. Böyle durumlarda, taşınmaz mal sahibi stopaj vergisinden sorumlu mu olacak, olmayacak ise ne yapmalıdır? Kiracı, stopaj vergisini ödemezse, taşınmaz mal kiralanmış mülkün boşaltılmasını talep edebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz