Kiracı Esnaf, Kira Stopajını Kendisi Ödüyor 

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Başkanı görevini üstlenen Bendevi Palandöken kira gelirinden dolayı ödenmesi gereken vergiyi normalde olması gerektiği gibi işyeri sahiplerinin değil kiracı pozisyonunda bulunan ticaret erbabının ödediğini dile getirdi. Kâğıt üzerinde bu verginin işyeri sahiplerince ödeniyor gibi gösterildiğini belirten Bendevi Palandöken gerçekte ise esnafın birde bu yükü üstlenmek zorunda kaldığını belirtti.

Gerçekte Vergiyi Esnaf Ödüyor 

Konu hakkında yazılı bir açıklamada bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken esnafların dükkan tutabilmek için işyeri sahiplerinin tüm taleplerini kabul ettiğini söyleyerek bu nedenle kira sözleşmelerinde brüt kira bedeli yerine net kira bedeli tutarının yazıldığını iddia etti. Sözleşmeye net kira yazıldığı için kira stopajı vergisinin aslında işyeri sahiplerince değil de esnaf tarafından ödendiği gerçeği ortaya çıkarken zaten zor şartlar altında ezilen esnafın birde bu vergi yükünü sırtlamak zorunda kaldığı belirtildi.

Stopaj Yükü Devrediliyor 

Stopajın kira gelir vergisi olması gerekirken artık işyeri sahiplerince devredilen bir vergi yükü haline getirilmesi büyük tepki toplarken artık esnafın bu yükten kurtarılması zorunluluğu dolmuş durumda. Bilindiği üzere 30 bin liralık kira geliri sınırını aşan kişilerin beyanname vermeleri zorunlu bir hale gelirken işyeri sahiplerinin bu beyannameyi verdikleri ancak vergi ödemesini esnafın sırtına yükledikleri belirtiliyor. Beyanname verdikleri için ödememelerine rağmen vergi iadesi alan işyeri sahiplerinin de bu uygulamadan biran önce vazgeçmeleri isteniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz