Kira Stopajını Kim Öder?

Kira geliri elde eden kişiler her yıl bu gelirin vergisini ödemek üzere kira geliri beyannamesi vermektedir. Bu beyannameyi veren kişilerin merak ettikleri sorulardan biride kira stopajını kimin ödeyeceği ile ilgilidir. Kira stopajını ödemekle yükümlü olan kişiler kiracılardır. Ancak stopaj uygulaması sadece iş yeri kiralamalarında geçerli olup konut kiralamaları için söz konusu değildir.

Kira Stopajı Hesaplama

 

 

Kira geliri elde eden işyeri sahipleri her yıl ödemiş oldukları kira geliri için stopaj bedelini düşme hakkına sahiptir. Ancak burada önemli olan işyeri kira sözleşmesi hazırlanırken ödenecek olan kira bedelinin net kira bedeli ya da brüt kira bedeli olarak sözleşmede belirtilmesi çok önemlidir. Çünkü bu durumda yani sözleşmede herhangi bir ibare belirtilmediyse bu tutarın brüt kira bedeli olduğu kabul edilir.

Kiracı her yaz kira stopajı oranı olan yüzde 20 stopaj bedelini bu kira tutarı üzerinden hesaplayarak ödemekle yükümlüdür. Ödenen bu tutar brüt olarak kabul edilirse yani sözleşmede net kira bedeli ifadesi yer almazsa bu durumda kiracı ödediği bu tutarı kira bedelinden düşerek ev sahibine net kira bedeli ödemesi yapar.

Kira Stopaj Tutarı Vergiden Düşürülebilir

İşyeri kira geliri elde eden kişilerin stopaj tutarını verecekleri kira geliri beyannamesi bedelinden düşme hakları bulunmaktadır. Üstelik bu tutarın kiracının ödememiş olması durumlarında bile iş yeri sahibinin bu tutarı düşmesine izin verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz