Kira Temerrüt Nedir?

Taşınmaz sahibi ile kiracı arasında imzalanan kira sözleşmesi her iki tarafa da belirli yükümlülükler getirir. Kiracılar için getirilen yükümlülükler arasında en önemlilerinden biri kiracının belirlenen kira bedelini tam zamanında ve eksiksiz olarak yatırmasıdır. “Kira temerrüt nedir?” sorusu bu noktada sıklıkla sorulmaktadır.

Kirada Temerrüt Ne Anlama Gelir?

Temerrüt kelime anlamı olarak “gecikme” anlamına gelmekte olup kirada temerrüt ise kiranın gecikmesi anlamına gelmektedir. Kiracının temel sorumluluklarından biride kira bedelini kira sözleşmesi ile belirlenen tarihlerde gecikmeye düşmeden yatırmasıdır. Taşınmaz sahibi kiranın gecikmesi durumunda kiracıya yazılı uyarıda bulunarak kiranın ödenmesini talep etme hakkına sahiptir. Kiracıya verilen süre 10 gün ile 30 gün arasında değişmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz