Evi olanları ilgilendiren vergi ödemeleri Temmuz ayında başlayacak. 1 Temmuz günü başlaması beklenen hem kira hemde değer artış kazancı vergisi 2. taksitleri ayın sonunda bitecek!

Geçtiğimiz yıl meskenini kiracıya veren yada alım satım ile elde edilen gelirler için gelir vergisi ödemeniz gerekmekte. 1 Mart günü gelir vergisi ödemeleri 31 Mart’ta 1. taksit olarak bitmişti. Kira ile değer artış kazancı vergilerinin 2. taksit ödemeleri ise 1 Temmuz’da başlıyor! Bu tarihler arasında beyan etmeyen kişilere faiz cezası bulunuyor.

Kira gelir vergisi için 2018 yılında meskenini kiraya verenler 3 bin 800 TL‘den daha fazla gelir elde etmişse ödemesi gerekiyor. Bu rakamdan aşağı kalıyorsa, ödemelerine gerek yok.

Kimler vergiyi ödemekle yükümlüdür?

Ülkemizde yaşayan tüm gayrimenkuller için emlak vergisi bulunuyor. Konut ile işyeri kullanıcıları ise temizlik vergisi ödeyecekler. Geçtiğimiz yıl içerisinde kira geliri elde edenlerin vergi ödemesi gerekmekte. Taşınmazlarını geçtiğimiz yıl satıp gelir elde edenler ise değer artış kazancı vergisi ödeyecek. Miras kalan kişilerde miras vergisi ödemesi gerekiyor.

Vergiler nereye ödenir?

Kira gelir ile değer artış vergisi vergi dairelerinde ödenmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz