2017 Kira Vergisinden Muaf Olmanın Yolları 

Taşınmaz malı olan ve bu taşınmazı kiraya vererek gelir elde eden kişilerin belirli istisnaların dışında kalmamaları durumunda elde etmiş oldukları bu gelirlerin üzerinden vergi ödemeleri gerekmektedir. Kira geliri vergisi olarak anılan bu vergi kira gelir beyannamesi verilerek vergilendirilmesi gerekirken her sene Maliye Bakanlığı kira gelir vergisi muafiyeti için istisna bedeli belirlenmektedir. Belirlenen bu tutar her sene Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilir.

Kira Muafiyeti 2017 Yılında Ne Kadar?

2017 yılında Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen kira vergisi istisnası olarak 3 bin 900 lira olarak uygulanmakta olup yani bu tutarın daha altında konut kira geliri elde eden kişilerin kira geliri beyannamesi vermelerine gerek yoktur. Ancak bu tutarın daha üzerine kira geliri elde eden kişilerin mutlaka kira geliri beyannamesi vererek bu gelirlerini vergilendirmeleri ve tahakkuk eden vergiyi belirlenen son ödeme tarihleri içerisinde yatırmakla yükümlüdür. İşyeri kira geliri muafiyeti için ise 30 bin lira sınırı uygulanmaktadır.

Hazır Kira Beyan Sistemi Nedir?

Maliye Bakanlığı mükelleflerinin vergilendirme işlemlerini kolaylaştırmak adına hazır kira beyan sistemini devreye sokmuştu. Bu sistemde mükellefler hazırlanan örnek kira vergi beyannameleri üzerinde sadece kişisel bilgilerini düzelterek hazır hesaplamalar üzerinden beyannamelerini verirken bu sayede beyanname doldurmayı bilmeyen vatandaşların mağdur olmalarının önüne geçilmektedir. Kira beyannamesi her sene mart ayında verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz