Kira Yardımı Kimlere Yapılır

Ülkemizde son dönemde bir hayli popüler olan ve halk tarafından da çok fazla destek gören kentsel dönüşüm çalışmaları, hız kesmeden devam ediyor. Bu çalışmalara dahil olmak ve fırsattan yararlanmak isteyen yeni ev sahipleri de alanlarda bulunan yapılarının yıkımına izin veriyor ve bu yıkım ile birlikte devlet gerekli kira yardımını yapıyor ancak bununla birlikte kimlere kira yardımı yapılacağı sorusu da akıllara geliyor, dilerseniz bu sorunun cevabına göz atalım:

Riskli bölgede min. 1 yıl gibi bir süre kiracı olduğunu gösteren resmi belge ile birlikte gerekli başvuruyu yapan kişiler 1300 lira gibi yüksek bir rakamı yardım olarak alabiliyor. Başka bir yerden daire almak istediğinizde de kentsel dönüşüm kredisini kullanarak yeni evlerinize de sahip olabiliyorsunuz.

İlk Etapta Kira Yardımı Ne Kadar? 

İl Müdürlüklerine yapılacak başvurular ile birlikte kira yardımı alabiliyorsunuz ve bu yardım aylık 600 lira olarak karşımıza çıkıyor. 18 ay süre sonunda ise yardım kesiliyor, yani bu süreden daha fazla yardım alamıyorsunuz. Aylık kira bedeli tüketici endeksi raporlarına göre artış gösterebiliyor ancak kesin olan bir şey 18 ay süre sonunda yardımın kesiliyor olmasıdır. Alacağınız yardımın 5 aylık peşinatı dilerseniz sizlere takdim ediliyor ve bu da taşınma masrafı doğrultusunda sizlere sunuluyor ancak bunun için de ek başvuru yapmanız gerekiyor. 5 aylık kirayı peşin alarak taşınma masraflarında, ya da farklı masraflarda kullanabiliyorsunuz. Başvurunun onaylanmaması gibi bir durum yok, bu yüzden tedirgin olmanıza da gerek yok!

Kira yardımlarında çok büyük bir artış olmuyor, bunu da belirtmekte fayda var ve yapılan düzenlemelere raporlara göre kirada düşüş de meydana gelebiliyor. Tüketici endeksi bu aşamada belirleyici kurum olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz