Kira Zamları ve Yüzdelikleri Nasıl Olmalıdır?

Son zamanlarda en çok tartışılan konular arasında yer alan kira zamları, pek çok kiracıyı düşündürmektedir. Özellikle gelir seviyesi düşük olan kiracılar bu konuda merakla araştırma yapmakta ve işin içinden çıkmaya çalışmaktadır. Bununla birlikte ve sahipleri de harekete geçmiş ve zam oranlarını değerlendirme yoluna gitmiştir.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nde Kira Zammı Çalışması

Yİ ÜFE, kira ve konut üretimi adına çalışmalar yapmaktadır. Yaptığı çalışmalarda ülke ekonomisine bağlı olarak fiyat brütleri oluşturmakta ve bu brütleri kullanıcılarıyla paylaşmaktadır. Kira zammı için yapılan hesaplamalarda ÜFE, on iki aylık verileri kullanmaktadır.

Eylül Ayı İçin Yapılan Kira Zammı Nedir?

Kiracılar son aylarında ne kadar kira zammı vereceklerini düşünmekte ve bunun için hesaplama yoluna gitmektedir. ÜFE’nin yaptığı son açıklamaya bağlı olarak, Eylül ayı içerisinde verilecek olan kira zamları; geçtiğimiz aylara oranla 0.85 oranında artmıştır. Buna bağlı olarak sözleşmeli kira bedellerinde 12.05 oranında ek bir ödeme gerçekleşeceği görülmüştür.

ÜFE’nin Kira Zammı İçin Belirlediği Son Oranlar Nelerdir?

ÜFE her yıl kira ödemeleri için, ülke ekonomisine bağlı hesaplamalar yapmaktadır. Yapılan hesaplamalar ülkenin yurt içi gelir ve giderlerine göre belirlenmektedir. Buna bağlı olarak son olarak açıklanan değerlerde; sözleşme imzalayan kiracılar 12.05 oranla daha fazla kira ödeyeceklerdir. Ev sahiplerini sevindiren bu haber, kiracılarında cebini yakmaktadır. Sadece Eylül ayı için açıklama yapılan kira zamlarında önümüzdeki yıllarda ne kadar artış olabileceği henüz bilinmemektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz