Kira Zammı İçin Uygulanacak Yeni Oran 2018

 

Döviz kurunda yaşanan ekstrem artış, ne yazık ki farklı sektörleri olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu sektörler arasında yer alan gayrimenkul, özellikle ödeme konusunda sıkıntı yaşanmasına yol açabilmekte. Devreye giren yetkililer, özellikle kiracıların zor durumda kalmalarını önleyecek. Zira kira zammı için uygulanacak olan oran değişiyor.

Tüketici Fiyatları Göz Önünde Bulundurulacak

 

Yeni ekonomi planı gereğince kiralarda yapılacak olan zam için TÜFE baz alınacak. Bundan önce göz önünde bulundurulan nokta ÜFE yani üretici fiyatları endeksi oluyordu. Döviz kuruna göre değişkenlik gösterebilen ÜFE, haliyle kiracıları oldukça zora sokabiliyor. Orta vadeli ekonomi planını duyuran hükümet, bu çerçevede zamların da neye göre yapılacağını açıkladı.

Tüketici fiyatları endeksi göz önünde bulundurularak belirlenecek olan kira zammı, bu sayede kiracının zora girmesini önlemiş olacak. Ekonomik seviyede seyredeceği düşünülen fiyat tablosunun bu sayede zincirleme reaksiyon göstererek rahatlık yaratması bekleniyor. Kiraların zamanında ödenmesi, doğrudan olumlu etkilerini göstererek daralmanın önüne geçmiş olacak.

Orta Vadeli Ekonomi Programı Ne Kadar Süreyle Geçerli Olacak?

 

Yapılan açıklamaya göre titizlikle planlanan orta vadeli ekonomi programı, 2019 ile 2021 yılları arasında uygulanmış olacak. Yani gelecek yıldan 2021 yılına kadar kira zammı için TÜFE’nin önemli olacağı rahatlıkla söylenebilir. İlerleyen dönemlerde herhangi bir değişiklik yapılmaz ise tüketici fiyatlarında yaşanan değişimin gayrimenkul üzerine olan etkisinden bahsedebileceğiz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz