Kira Zammı Nasıl Yapılıyor?

 

Alınan yeni kararlar ve uygulamaya konan yeni kurallar sonrası çeşitli konularda değişikliğe gidildi. Bunlardan bir tanesi de kira zammı uygulanırken göz önünde bulundurulan nokta oldu. Özellikle enflasyon ile mücadele ve tüketiciyi rahatlatma konusunda harekete geçen yetkililer, kira zammı için yeni bir uygulamanın devreye girmesini sağlıyor.

Kira Zammı Neye Göre Yapılacak?

 

Eğer kiracı olarak gelecek yılki kira zammınızı kafanıza takıyor ve bu durumdan ötürü stres yapıyorsanız güzel bir haberimiz var. Alınan kararlar sonrasında artık kiralarda uygulanan zam, TÜFE oranlarına göre uygulanacak. Daha öncelerde ÜFE’ye göre uygulamaya konan kira zamları, alınan yeni karar sonrasında bir nebze olsun dövizden etkilenmeyecek.

Üretici fiyatları, artan dövize paralel bir şekilde değişiklik gösterebiliyor. Nitekim bu durum, doğrudan kira zamlarının artmasına yol açabiliyor. Alınan karar ile değişikliğe gidilmesi, zamların daha orantılı bir şekilde arttırılmasında önemli bir etken konumuna geldi. Nitekim bundan böyle göz önünde bulundurulacak olan tüketici ürünleri fiyatları, daha sağlıklı sonuçların elde edilmesini mümkün kılıyor.

Karar Gelecek Yıl Geçerli Olacak

 

Alınan yeni ekonomi kararları, ekim ayı için geçerli değil. 2019 yılı itibariyle uygulanacağı açıklanan yeni kira zammı kararı, gelecek yıl içerisinde uygulanacak olan zamlar için geçerli olacak. Yani ekim ayında kira zammı ne olacak diye soracak olursanız temel almanız gereken oran ÜFE olarak biliniyor. Gelecek yıla kadar kira zamları ÜFE oranına göre artış gösterecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz